Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Mem:1887M used:424M buffers:186M cache:1127MNavíc ta paměť stojí pár korun.
free
a to mi u mne dává:
total used free shared buffers cached Mem: 3607880 3375536 232344 0 265692 2819040 -/+ buffers/cache: 290804 3317076většina je v buffers a cache. Ale
free
do used
započte vše, nejen to, co používá systém.
A podle mne má význam uvažovat i o HP Proliant Microserver v nějaké šťastné koupi. FTTG je nemá za těch 3k1, jak je koupil Bystroushaak, ale i 4k5 může být akceptovatelná cena s ohledem na zpracování, malou krabici, specializovaný zdroj do serveru.
Osobně mám v podobném zařízení AMD E-350 (Zacate)Též mám toto řešení: HW: nějaká deska od asusu (nevím přesně) 2x 1T 2,5" + 1x 500G 2,5 - ten neběhá pořád pouze se na něj vytváří jedenkrát denně zálohy, + TV karta, běhá mi na tom mimo jiné mythtv... Spotřeba: pokud je v klidu 29-31W, jinak až ke 40W.
=== START OF INFORMATION SECTION === Model Family: Western Digital Caviar Blue Serial ATA Device Model: WDC WD6400AAKS-65A7B2 === START OF INFORMATION SECTION === Model Family: Seagate Barracuda 7200.10 Device Model: ST3160815ADVD vypalovačka No a pokud by tam nebyla ta nvidia tak myslím že by byla spotřeba menší - nevím. Jinak ten s atomem mám AT3N7A-I a to má určitě spotřebu taky kolem 50W teď to nezměřím nejsem u HTPC výkonem sice stačí, ale jak se má provést upgrade OS tak se atom zapotí... (běží na tom akorát vdr a zapíná se pouze pro nahrávání) Fakt atomy nedoporučuji. Prostě postavit normální PC s ohledem na spotřebu z moderních součástek. Teď mám aktuální spotřebu 40-43W asi se omezila disková aktivita po načtení OS do cache (mám 4G ram).
Tady změřili kolik teče přímo do té desky a v idle jim vyšlo 18W. Plus pár watů harddisk, učinnost zdroje při malé zátěži tak 50% a jsme na 50 wattech.
Tady je zajímavé srovnání desek s ION a atomem 330. Zotac a Asrock mají ss napájení. Asus je napájen z 300W ATX zdroje. Dejme tomu, že Zotac i Asus berou stejně v idle 18W, ještě je tam 2.5" hardisk a slim mechanika, účinnost zdroje 80% v případě Zotac a máme 24W. V případě Asus účinnost zdroje 50% a máme 40W.
Závěr: Nejvíc asi žere PSU.
Závěr: Nejvíc asi žere PSU.Také bych to tak viděl - udělal jsem chybu, že jsem koupil skříň s ATX noname zdrojem a desku s Atomem s konektory pro ATX. To nejde moc dohromady (ten zdroj má tuším výkon 150 či 200 W). Občas se Atom zapotí (zpracování obrazu z IP kamery, naštěstí mám jen jednu). Spotřeba je +/- stále stejná kolem 42 W, ať Atom něco dělá nebo ne. K tomu se přidá UPSka s 10 W a ostatní krabičky (switch, Mikrotic wifi klient, VoIP krabička) a jsem na 62 - 65 W 24 hodin denně. P.S. Protože se mi ta skříň líbí (možnost plug&play dvou extra disků pro zálohování) a občas bych ocenil i vyšší výkon ve špičce, tak bych dnes asi volil nějaký dospělý procesor s nízkou spotřebou v idle a strpěl bych nízkou účinnost zdroje při "nicnedělání".
ARM desky jsou zajimave hracky, ale na server si je zatim neumim predstavit.
Zatim jsem videl same podobne Raspberri Pi a to je nepouzitelne.
Existuji vubec najeke ARM desky s moznosti upgradu RAM, SATA porty, PCIe atd.?
Sam jsem letos v kvetnu resil podobny problem a skoncil jsem u Atomu D2800.
Kupovat desku s beznym ATX napajenim je nesmysl - ATX zdroje maji malou ucinnost a drahe zdroje s relativne dobrou ucinnosti ji maji pouze pri vetsi spotrebe, nez tahle deska. A je otazky, kdy se zaplati. Takhle mam 12V zdroj od Asus notebooku a nestezuju si
Hlavne si u setreni kazde kWh spocitejte, za jak dlouho se vam vrati investice a zacnete setrit. Ono zacit setrit za 4 roky je trosku zbytecne. To uz ta deska stejne bude....
Doporucuji Intel Marshaltown DN2800MT - Intel NM10
Tiskni
Sdílej: