Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Závsuvkový watmeter by mal odmerať spotrebu PC. Záleži od typu. Čo ja používam tak ten je schopný merať od 0.06 A. Vypnuté PC som zatiaľ s týmto nenameral. Stačí ak sa dostaneneš nad odber na ktorý daný merač reaguje.
To je samozřejmě pravda. Jenom bych dodal, že dnes už snad ani nejde koupit PC zdroj bez korekce účiníku (PFC). Levnější zdroje mají korekci pasivní, což je pouze kondenzátor korigující indukční charakter zátěže. Tam je cos φ = 1 obvykle pouze při jmenovitém zatížení zdroje a mimo ideální podmínky klesá, čímž roste jalová složka příkonu. Dražší zdroje s aktivní korekcí účiníku se snaží udržet cos φ = 1 za každých podmínek, takže se celý zdroj chová jako odporová zátěž.
Spinany zdroje nemaji s posunem faze nic spolecneho.Presne tak. Tady si je treba uvedomit, ze chapat ucinnik ci efekty zdanliveho vykonu jako posun faze je zjednodusena predstava predpokladajici sinusovy prubeh proudu, pokud prubeh proudu takovy neni, tak o fazovem posunu nema moc smysl hovorit. Obecne je ucinnik proste podil cinneho a zdanliveho vykonu, kde cinny vykon je prumerna hodnota ze soucinu okamziteho napeti a proudu, zatimco zdanlivy vykon je soucin prumerne hodnoty napeti a prumerne hodnoty proudu.
Tiskni
Sdílej: