Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Závsuvkový watmeter by mal odmerať spotrebu PC. Záleži od typu. Čo ja používam tak ten je schopný merať od 0.06 A. Vypnuté PC som zatiaľ s týmto nenameral. Stačí ak sa dostaneneš nad odber na ktorý daný merač reaguje.
To je samozřejmě pravda. Jenom bych dodal, že dnes už snad ani nejde koupit PC zdroj bez korekce účiníku (PFC). Levnější zdroje mají korekci pasivní, což je pouze kondenzátor korigující indukční charakter zátěže. Tam je cos φ = 1 obvykle pouze při jmenovitém zatížení zdroje a mimo ideální podmínky klesá, čímž roste jalová složka příkonu. Dražší zdroje s aktivní korekcí účiníku se snaží udržet cos φ = 1 za každých podmínek, takže se celý zdroj chová jako odporová zátěž.
Spinany zdroje nemaji s posunem faze nic spolecneho.Presne tak. Tady si je treba uvedomit, ze chapat ucinnik ci efekty zdanliveho vykonu jako posun faze je zjednodusena predstava predpokladajici sinusovy prubeh proudu, pokud prubeh proudu takovy neni, tak o fazovem posunu nema moc smysl hovorit. Obecne je ucinnik proste podil cinneho a zdanliveho vykonu, kde cinny vykon je prumerna hodnota ze soucinu okamziteho napeti a proudu, zatimco zdanlivy vykon je soucin prumerne hodnoty napeti a prumerne hodnoty proudu.
Tiskni Sdílej: