Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Můžete mi někdo doporučit slušnou kancelářskou myš, která by splňovala následující požadavky?
Trackball je sice pořád lepší než trackpoint nebo touchpad, ale nevyhovuje mi tak jako myš. Mé typické použití je třeba prohlížení/analýza časových průběhů v ModelSimu nebo kreslení schémat a PCB. Potřebuji přesný pohyb v rozsahu celé obrazovky, spíše tedy dvou. Všechny pohyby jsou navíc s různými stisknutými tlačítky (zoom, pan, kurzory, editační nástroje).
Ten pocit gripu myši je individuálníJá mám pocit že by mi sedla úplně jakákoli myš, kdyby byla prostě o 50 % větší. Už jsem přemýšlel, že si snad vytisknu nějaký adaptér…
Teď jsem ještě koukal, že dost větších, přesnějších a rychlejších myší dělají právě výrobci herního příslušenství jako Roccat, SteelSeries, Razer apod. Můžete doporučit něco od nich? Koukal jsem na Razer DeathAdder, SteelSeries Sensei, Roccat Kone Pure, nebo Roccat Kone XTD.
Všechny současné myši jsou spotřební zboží. Některé jsou horší. Teda většina. Problémy dělají především kolečka, spínače a příp. pogumování.
Dobrou podporu pod GNU/Linuxem má Roccat a pak cokoliv, co se chová jako úplně hloupé polohovací zařízení. Ovladače pro MS Windows jsou obvykle strašné sračky (Razer, Corsair, SteelSeries).
Jednoznačně doporučuji slušnou herní podložku (látka, plast, sklo).
Jak velkou máš ruku? Co je přesně vyšší citlivost? Ideálně v centimetrech + kolik bodů má plocha.
Obecně bych se podíval na
Kvůli kvalitě edoporučuju Zowie (povrch, kolečko; jinak FK1 nebo některá nová EC), SteelSeries (mj. pogumování, spínače a hafo různých drobností; jinak Kana v2 nebo Sensei), Razer (nekonzistentní QC, OTT marketing).
Díky za doporučení.
K velikosti: chtěl bych myš, která bude o 1-2 cm delší než MS Comfort Mouse 4500, abych na ní mohl mít položenou celou dlaň. Ta mi jinak celkem vyhovuje tvarem, ale štve mě na ní kolečko, degradující guma, prostřední tlačítko, a mohla by být trochu větší.
Citlivost: s TKL klávesnicí mám k dispozici 25 cm mezi klávesnicí a hranou stolu, tzn. pro vlastní pohyb tak 15-17 cm. Potřebuji obsáhnout 2x 1920 pixelů. Myš s 1000 cpi to zvládne. Štvou mě ale myši s (přehnanou) automatickou akcelerací nebo s usínáním.
Bohužel nemám moc šanci si myši vyzkoušet. Co jsem zatím koukal, tak podle rozměrů, hmotnosti a doporučení bych měl tyhle kandidáty:
Jak moc velký rozdíl bude třeba u Kone XTD mezi laser a optical verzí? Pro kancelářské použití by mohl být laser ok, ne?
Logitech nemám moc rád, protože mi vždycky odejdou tlačítka. Mikrospínače sice vyměním, ale vymačká se většinou i plast tlačítka, takže mi pak stejně začne generovat dvojkliky.
Ještě jsem měl ve výběru tyhle, ale vzhledem k tomu, že mi jde o kvalitu provedení a výdrž, tak už si tím nejsem moc jistý:
K velikosti: chtěl bych myš, která bude o 1-2 cm delší než MS Comfort Mouse 4500, abych na ní mohl mít položenou celou dlaň. Ta mi jinak celkem vyhovuje tvarem, ale štve mě na ní kolečko, degradující guma, prostřední tlačítko, a mohla by být trochu větší.
OK. Ono teda ve skutečnosti ani tak nejde o centimetry jako o výšku (a šířku) v zadní části. Třeba teď jsem posílal dál Zowie MiCO, která je sice maličká, ale v zadní části má tvar vajíčka, takže líp zapadne do dlaně.
Citlivost: s TKL klávesnicí mám k dispozici 25 cm mezi klávesnicí a hranou stolu, tzn. pro vlastní pohyb tak 15-17 cm. Potřebuji obsáhnout 2x 1920 pixelů. Myš s 1000 cpi to zvládne. Štvou mě ale myši s (přehnanou) automatickou akcelerací nebo s usínáním.
Tak to není žádný extrém, jak jsem čekal. Spíš fakt střední citlivost. Jde akorát o to, že u většiny implementací A3050/A3090 se kolem 1,6k cpi @ 1 kHz začíná projevovat lehký jitter. Na druhé straně, u valné většiny současných laserů (hlavně A9500/A9800) se projevuje kolísavá „akcelerace“, což vadit může, a nemusí.
Jak moc velký rozdíl bude třeba u Kone XTD mezi laser a optical verzí? Pro kancelářské použití by mohl být laser ok, ne?
Někde jsem četl, že XTD Optical mění i jiné věci než senzor. Prý má mít kvalitnější kolečko.
Roccat Kone Pure Optical
Military (KPM) má PixArt 3310 místo A3090, což je výrazný upgrade, akorát si občas někdo stěžuje na horší kompatibilitu s některými povrchy (goto OCN). Pure obecně je o fous menší než XTD, to by možná chtělo vyzkoušet.
Steel Series Rival Optical
Tvarově by asi seděl, ale těch problémů s kvalitou je trochu moc. Hlavně co se povrchu týče.
Sensei by naopak mohl být v pohodě, zvlášť ty nepogumované verze.
Válí se mi tu trosky původní Roccat Kone, tak ji můžu příp. poskytnout na vyzkoušení tvaru. Pure/XTD budou jen drobně odlišné (a drasticky lépe zpracované). Pokud by to vyhovovalo, KPM nebo XTD Optical jsou dobrá volba i s ohledem na podporu GNU/Linuxu. Pokud ne, asi by bylo nejlepší podívat se Mionix Naos 7000. Občas bývá za docela dobrou cenu na Massdropu, možná by se to vyplatilo.
Ještě jednou dík za rady. Asi objednám dvě, jednu z nich si po vyzkoušení nechám a druhou pak předám někomu dalšímu. Určitě koupím CM Storm Alcor, která má víceméně klasický tvar a není drahá. Druhou vezmu nejspíš Roccat Kone XTD, bohužel spíše laser, protože optická momentálně nikde není skladem a termín dodání je neznámý. Ještě se mi líbí Mionix Naos 7000, ale ta mi přijde tvarovaná vysloveně pro držení LMB = ukazovák, RMB = prostředník, což nechci.
Tiskni
Sdílej: