Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Doporučte mi NAS, který udrží interní čas/datum po výpadku napájení.
Důležité při vytváření záloh.
Nejlépe osazené diskem s kapacitou od 2 do 4TB. RAID nepotřebuji. Stejně kupuji dva a poběží současně na dvou lokalitách.
Po pět dní mi dva dotazovaní výrobci Synology a WD nejsou schopni odpovědět.
V současnosti používaný NAS WD MyCloud WDBCTL0040HWT při krátkodobém výpadku ztrácí interní čas a datum.
Synchronizace přes službu NTP nechci => NTP nenabízejte. Jsou s ní nějaké trvalé problémy přes hlavní router. Už jsem to zkoušel.
Řešení dotazu:
Jsou s ní nějaké trvalé problémy přes hlavní router. Už jsem to zkoušel.Co to vyřešit? Co získávat čas přes nějaký protokol, který ti funguje?
server 0.cz.pool.ntp.org server 1.cz.pool.ntp.org server 2.cz.pool.ntp.org server 3.cz.pool.ntp.orgViz: Czech Republic — cz.pool.ntp.org
Doporučte mi NAS, který udrží interní čas/datum po výpadku napájení.Konkrétní nedoporučím, ale počítače (včetně specializovaných), které čas drží a nedrží se liší se liší v tom, jestli v sobě mají nebo nemají pro tento účel baterku. Když si NAS budeš stavět sám, asi není problém se podívat, zda na desce baterka je. Nejsem si ovšem zcela jistý, zda se nesnažíš řešit zástupný problém.
V současnosti používaný NAS WD MyCloud WDBCTL0040HWT při krátkodobém výpadku ztrácí interní čas a datum.Nejspíše se tak děje proto, že výrobce neshledal užitečným čas po dobu výpadku držet, a nespíš proto, že není problém ho při startu nastavit z externího zdroje, stejně jako není problém výpadky do značné míry eliminovat.
Synchronizace přes službu NTP nechci => NTP nenabízejte.Přesně to ti logicky nabídneme jako první. Je to standardní a všeobecně uznávaný protokol, který je schopný zajistit jak počáteční získání času z externího zdroje, tak jeho dlouhodobou synchronizaci. Nevidím jediný důvod, proč se takovému řešení vyhýbat.
Jsou s ní nějaké trvalé problémy přes hlavní router.Pokud s ní jsou trvalé problémy přes hlavní router, můžeš to řešit následujícími způsoby. 1) Zajistit odstranění chyby z hlavního routeru. Výhoda tohoto řešení je v tom, že tím pomůžeš i všem ostatním zařízením s podporou NTP, nevýhoda je, že pokud sedí na prameni žába (na routeru debil), nemusí být toto řešení možné. 2) Synchronizovat čas z jiného dostupného zdroje nezasáhnutého problémem hlavního routeru. Takový zdroj ovšem musí mít vlastnosti, které NASu chybí, ať už jde o eliminaci výpadků, držení času pomocí baterie nebo schopnost se nějakým způsobem synchronizovat.
Už jsem to zkoušel.Nestačí zkoušet, je potřeba používat hlavu.
Jen bych dodal, že pokud UDP paket na port 123 projde přes router, tak bude chyba jinde. A to se dá testnout iJsou s ní nějaké trvalé problémy přes hlavní router.Pokud s ní jsou trvalé problémy přes hlavní router, můžeš to řešit následujícími způsoby. 1) Zajistit odstranění chyby z hlavního routeru. Výhoda tohoto řešení je v tom, že tím pomůžeš i všem ostatním zařízením s podporou NTP, nevýhoda je, že pokud sedí na prameni žába (na routeru debil), nemusí být toto řešení možné. 2) Synchronizovat čas z jiného dostupného zdroje nezasáhnutého problémem hlavního routeru. Takový zdroj ovšem musí mít vlastnosti, které NASu chybí, ať už jde o eliminaci výpadků, držení času pomocí baterie nebo schopnost se nějakým způsobem synchronizovat.
traceroute
s uvedeným protokolem/portem
Tiskni
Sdílej: