Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Je s nimi něco zásadně špatně? Měl bych sáhnout po něčem úplně jiném?Router s uzavřeným a neupdatova(tel)ným firmwarem bude vždy „zásadně špatně“. Ovšem jakékoliv řešení, které nebude „zásadně špatně“ bude buď citelně dražší nebo bude znamenat piplátní se s OpenWrt.
Nema nahodou APU proprietarni BIOS?
A pak na svobodnem Debianu prijde dalsi chyba ve svobodnem OpenSSL a je vymalovano... (ano, je mozne aktualizovat)
Nema nahodou APU proprietarni BIOS?Má to coreboot, ale zdrojáky nejsou přístupné na netu (dá se o ně požádat mailem)...
Nema nahodou APU proprietarni BIOS?Nemá, ale třeba má backdoor v procesoru.
2) APU je založen na AMD a ne na Intelu.Vím, a je nějaký důvod, proč by uvedený backdoor nešel v AMD implementovat?
Cokoliv předpřipraveného od výrobce pouvažuji za nedůvěryhodné...tím, že musíme uvážit, že stejně, jako jsou backdoory ve firmwaru, mohou být i v microcode/hardware. Na druhou stranu doufám, že by si použití takových věcí šetřili na high-profile targety, což snad ještě nejsem.
Conclusion Although completely fake, our report demonstrates a backdoor that is trivial to implement in hardware...No a co je na tom špatně? Našel jsi důvod, proč by to přesně tak, jak je to popsáno, nešlo implementovat?
Na stranu druhou, podpora OpenWRT je prý slušná.Citation needed. (IMHO to je typ od typu různé...)
Tiskni
Sdílej: