Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Pro dceru jsem před nějakou dobou pořídil počítač Dell OptiPlex 380 MT se 4GB paměti, běží na něm ArchLinux. Je tam přidaná grafická karta, která se hlásí jako "radeon hd 7350/8350", akcelerace patrně funguje. Dcera byla s počítačem spokojená, ale v poslední době hodně pracuje s grafickými programy (krita, blender) a zdá se, že tohle už počítač nestíhá, odezva na nějakou kreslící akci bývá i několik sekund. Proto bych se rád poradil, jestli a jak je možné zvýšit výkon.
Napadly mne dvě možnosti:
1. Rozšířit paměť - jedná se o DDR2, jsou tam dva sloty, ale slyšel jsem, že 4GB DDR2 paměti jsou problematické.
2. Koupit lepší grafickou kartu (samozřejmě s podporou v Linuxu) - nejsem si ale jistý, jestli by to pomohlo, a jaká karta by byla vhodná vzhledem k použití.
Prosím tedy o radu. Je tu samozřejmě také třetí možnost - koupit novější motheboard.
Předem děkuji.
JirkaŘešení dotazu:
co zatim vo goldenfishoj jako tak vim tak goldenfish žádný chyby nedělá a zavšechno špatný co se jako kolem něj děje mužou ukecaný akademici a pubescenti z učňáků :O :O :D :D ;D
DDR3 PC3-12800 • 9-9-9-24 • Unbuffered • NON-ECC • DDR3-1600 • 1.35V • 512Meg x 64 • Low Profile •
blender má na svejch stránkách uvedený minimální doporučený a optimální požadavky hele
co se jako týká tý grafiky tak to neni zas takový drama na dělání modelů a podbně neni moc důležitá. je ale cejtit při real time vykreslování nebo při vytváření a používání materiálů/shaderů
pokud se jako nedělá jenom model a chce se ještě udělat obrázek/videjko tak to je jako celkem dost výpočetně náročný a je to dobrý akcelerovat na grafice nebo mit v počítači procesor třídy goldenfish ;D novej renderer eevee běží jenom na grafice ale jako ještě tam asi dlouho bude cycles kterej maj v budoucnosti vplánu nahradit tim eevee
tak jako tak počítej že bude comp celou noc bežet drnčet a renderovat ;D
Memory Options: 2 DIMM slots; Non-ECC dual-channel 1066MHz DDR3 SDRAM, up to 8GB Max system memory
Autor ve svem puvodnim prispevku zminuje osazeni DDR2. Nevim zda je ta odkazovana sestava je pouze ilustrativni, ci realne odpovidajici (jeho).Odkazovaná sestava je převzata z odkazu z objednávky, nicméně si nejsem jist, jestli od té doby nedošlo na uvedené stránce k nějakým změnám. Dá se zjistit, co je tam opravdu za paměť, aniž bych to otevřel? Jinak všem moc děkuji za rady. Jirka
Tiskni
Sdílej: