Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Byla vydána nová verze 3.7 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 2.19 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Wine 8.0 bylo vydáno. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Tato verze dokončuje přechod na Portable Executable moduly a WoW64 (volání 64bitových knihoven ze 32bitových aplikací).
Jon Masters znovu oživil Linux Kernel Podcast, ve kterém shrnuje dění v e-mailových konferencích vývojářů jádra Linux za uplynulý týden. První díl nové řady (přepis) vyšel 21. ledna. Neslibuje ale vydání podle pevného harmonogramu. Podcast dříve vydával v letech 2009 a 2017.
sudo passwd root
.
$ sudo passwd root $ napises sve heslo $ napises nove heslo roota $ jeste jednou heslo roota # a je to
sudo su - // mas roota passwd // das mu heslo visudo // editace /etc/sudoers; zakomentuj posledni radek, // tim zakazes pouzivani suda; // viz man sudoers, abys vedel, co delas exit // a je toPřed pouštěním
visudo
se ujisti, že máš to heslo opravdu správně, podle tohoto postupu nebude moct přes sudo nikdo nic. A ten víkend snažení mě snad dostatečně opravňuje tvrdit linux je na hovno. Nebo alespoň Ubuntu Linux je mi totálně na hovno. Bohužel ale v situaci kdy od zasunutí karty do počítače uběhla doba několika dní usilovného snažení a jsem stále bez připojení pod Linuxem mě ani adekvátnější příměr nenapadá.Ne, to tě teda neopravňuje tvrdit. Může Linux (potažmo Ubuntu) za to, že místo toho, aby ses naučil používat balíčkovací systém, tak nesmyslně taháš zdrojáky překladače? Přitom si stačilo přečíst něco málo o balíčkovacím systému a potom by si napsal
apt-get install gcc
(nebo něco na ten styl, nemám Ubuntu) a maximálně vyměnil na požádání CD. Eventuálně si to naklikal v synapticu.
Tiskni
Sdílej: