Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
SAL_USE_VCLPLUGIN=default export SAL_USE_VCLPLUGINale proměnná je rozpoznána jen pokud spustím oowrite z přímo z bashe (Konsole) pokud spustím oowrite z KDE menu nebo z plochy tak ne. Pro kontrolu jsme si napsal jednoduchý mikro-prográmek. Na ploše KDE jsem vytvořil "Create New - Link To Application" s jediným příkazem:
kdialog --msgbox "$SAL_USE_VCLPLUGIN"Test dopadnul stejně jak u oowriteru. Pokud je kód spuštěn z bashe (Konsole) hodnota se ukáže, pokud z KDE plochy, tak je to prázdné. Vždycky jsem si myslel, že /etc/profile je přesně pro tyhle věci, že proměnné nastavené tam definované "zdědí" všechny programy včetně X a KDE. Takže, kde je chyba?
$ grep SAL ~/.bashrc export SAL_USE_VCLPLUGIN=defaultA vytvořil jsem si stejný odkaz, jako ty. Kdialog mi napíše "default", pouze jsem se musel odhlásit a přihlásit. Pokud ti to nepojede, tak zkus do
startkde
přidat source ~/.bashrc
/etc/environment
, zaměř na něj svou pozornost. #!/bin/sh SAL_USE_VCLPLUGIN=default export SAL_USE_VCLPLUGIN...ale tohle nefunguje, hodnota v KDE stále nezměněná :(
~/.xinitrc
Čistě teoreticky :-\
echo 'export SAL_USE_VCLPLUGIN=default' > ~/.kde/env/ooffice.sh
Tohle je taky místo, kde se může nastavit KDEWM, aby si ho KDE všimlo včas a použilo jiný WM místo kwin.
. ~/.bashrca veškeré věci, které potřebuju. Další varianta je napsat wrapper například v bashi, kde se nastaví proměnné a pak se spustí ten program. Toho používám u mpc, kde občas potebuju upravit hodnoty těch proměnných:
#!/bin/bash #export MPD_HOST=jinejpocitac export MPD_HOST=heslo@pocitac exec /usr/bin/mpc $@Ten script mám v ~/bin/ a v .bashrc mám
export PATH=$HOME/bin:$PATH
startkde
přidat source ~/.bashrc
je sice zajímaví a asi bude fungovat, ale mám obavu, že tenhle soubor se přepisuje při upgradu KDE???
Tiskni
Sdílej: