Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
u ikon k jednotlivým programům jsem pozměnil názvy - Writer na Word, atd.Jako strategicky vyhodnejsi bych videl popisne nazvy, jako napr. Psani dokumentu (idealne dokonce podle prednastavenych sablon: dopis, memo). Je dost desny, ze se "word" stal synonymem pro textovy procesor, pak se tezko divit, ze nic jineho nema sanci... stejne jako byl asi genialni napad vpasovat do nazvu prohlizece sluvko "Internet" (s tim psychologicky opravdu nemuze souperit ani Opera, ani Firefox ani nic jineho).
Chce to taky trpělivost s vysvětlováním, ale myslím, že si uživatelé zvyknou brzy.Hlavne to chce opravdu dobre nastavit, aby vsechny predpokladane pracovni funkce opravdu fungovaly. Nejhorsi je asi vrznout nekomu na comp nevyladeny novy system (tj. v default nastaveni). Tomu se asi venuje moc malo pozornosti nebo se to odbyva ("admini" bud nemaji o ergonomii GUI poneti nebo je to nebavi nastavovat, natoz aby si nechali aspon pulhodinku predvest, co vsechno ta prislovecna "sekretarka" hodla na compu delat) - tohle je podle me asi hlavni pricina toho, kdyz maji lidi s prechodem na novy system potize. Casto taky pusobi paniku prilisne vysvetlovani v podstate nepodstatnych podrobnosti (Linux vs. Windows, opensource a blablablabla, vsechno veci, o ktere se nema starat uzivatel, ale admin, max. odpovedny manazer). Nainstalovat, peclive nastavit (podle pozadavku), ukazat, hotovo. Znam jinak beznadejne lidi, co si ochotne a odvazne samostatne prebootuji z Windows do Linuxu, protoze je tam lepsi verze Supertuxe (de facto jina sestava levelu), nejaky jiny OS je naprosto nerusi :P Takze dejte lidem funkce, ktere chteji a nemusite s nimi vubec resit teoreticky OS :)
Rozdilový manuál - Velice doporučuji při přechodu si přečíst... budete vědět s čím může být problém a jaké je jeho řešení ( když se objeví problém hned víte, jak to odstranit nebo minimálně jak to vysvětlit :) )
Velice přínosná je celá Stránka s dokumentací k 602OfficeNenechte se zmást 602Office je OpenOffice s technickou podporou na úrovni komerčních programů.
Tiskni
Sdílej: