Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
HE HE .. www.gnu.org - je tam pro vetsinu clanku i ceska lokalizace.
Jak to rict jednoduse, linux neni linux ale GNU. A v neposledni rade GNU is Not Unix.
Ale protoze tohle tema nerad opomijim tak jakakoli distribuce kterou znas je GNU (vyjimaje UNIX a BSD), pricemz linux je jen jadro ktere je samo o sobe k nicemu. GNU je operacni system ktery vzal za sve jadro Linuse Torvaldse - LINUX. GNU ma touhle dobou v jakesi funkcni variante uz i sve jadro HURD - proc se zpozdil vyvoj HURD a smirili se s LINUXem je na dyl. Jenom skoda ze kdyz uz nekdo vi o tom GNU tak si to spojuje pouze s GNU/GPL licensi.
Jinak co je GNU pokud chces fyzickej dukaz a ne jen teoretickej tak - fileutils, biutils, modutils, Gnu C library, mnozstvi systemovych utilit.
Pravda, ja sem to shrnul pouze jako aplikace. Je skoda ze se lidi kolikrat ani nepidej po tom co ty zkratky aplikaci znamenaj. Viz ten gimp. Nebo GNOME (GNU Object Model Environment). Lidi z GNU maj ohromnej podil na vyvoji GNU/Linux a nepride mi fer ze sou tak trochu opomijeny.
Ale kdyz sme u toho zna tady nekdo Linux kterej neni GNU ?
ale uz jenom proto ze to sou spickovi programatori ktery tomu venovali 21 let vyvojePokud preferuješ něco "už jenom proto", že se to vyvíjí dlouho, pak bys logicky měl nejvíc preferovat to, co se nakonec nevyvine vůbec. Pro srovnání: první použitelná verze Linuxu (jádra) vznikla rok po zahájení vývoje, první stabilní verze dva roky poté.
A to ze znacna cast veci v distrech nepochazi od GNU - zajimalo by me jestli by to ty lidi co to pisou psali taky pod UNIX kdyby nebylo GNU.Kdyby neyblo GNU, museli by si vývojáři Linuxu naprogramovat sami to, co mohli z GNU převzít. Není tedy pravda, že GNU je operační systém, který si vzal jádro Linux za své - naopak, vývojáři Linuxu portovali GNU aplikace na Linux.
ja mam opravdu pocit, ze jadro neni opreracni system, uz protoze slovo system znamena soustava a ta predpoklada vice prvku
A i když si odmyslíme jádro, pořád se nedá tvrdit, že zbytek je GNU. Protože ten zbytek se skládá z mnoha komponent, z nichž jen část je GNU. Proč by tedy GNU mělo být explicitně zmińováno v názvu a ostatní ne?
ty nejzakladnejsi programy se kterymi pracuju mockrat denne, jejichz nahrazeni jinymi programy si nedovedu predstavit, s nimiz delam nejzakladnejsi ukony s pocitacem, z jejichz prostredi poustim dalsi programy, tak ty jsou gnu
To, že si to nedokážete představit, nemění nic na faktu, že GNU verze těchto programů nejsou zdaleka jediné.
kazdy kdo pouziva tento system, at uz mu rika linux nebo gnu/linux, tezi z myslenky a prace projektu gnu, at uz si to priznava nebo ne. aaale, ze se mi chce, a vubec ....
A stejně tak těží z práce a myšlenek zástupu dalších lidí počínaje von Neumannem nebo dokonce Babbagem přes Kernighana a Ritchieho, vývojáře BSD a dalších systémů a samozřejmě i vývojáře dalších projektů, které jsou buď součástí toho, čemu většina lidí obvykle říká Linux, nebo se do toho jejich myšlenky aspoň promítly. Má snad všechno tohle být obsaženo v pojmenování systému?
Tiskni
Sdílej: