Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
/bin/sed: can't read /usr/lib/gcc-lib/i386-pc-linux-gnu/3.3.5-20050130/libstdc++.la: No such file or directory libtool: link: `/usr/lib/gcc-lib/i386-pc-linux-gnu/3.3.5-20050130/libstdc++.la' is not a valid libtool archive make[2]: *** [libqtmcop.la] Error 1 make[2]: Leaving directory `/var/tmp/portage/arts-3.5.1/work/arts-1.5.1/qtmcop' make[1]: *** [all-recursive] Error 1 make[1]: Leaving directory `/var/tmp/portage/arts-3.5.1/work/arts-1.5.1' make: *** [all] Error 2 !!! ERROR: kde-base/arts-3.5.1 failed. Call stack: ebuild.sh, line 1894: Called dyn_compile ebuild.sh, line 941: Called src_compile arts-3.5.1.ebuild, line 67: Called kde_src_compile kde.eclass, line 74: Called kde_src_compile 'compile' kde.eclass, line 186: Called kde_src_compile 'all' 'myconf' 'configure' !!! died running emake, kde_src_compile:make !!! If you need support, post the topmost build error, and the call stack if relevant.zajímalo by mě, jak toto obejít a nainstalovat si nejnovější KDE . Tento problém mám druhý den..i přes to že jsemm balíček smazal a stáhl znovu... ani emerge --sync nepomohl..:( Děkuji za pomoc
CFLAGS="-march=pentium4 -O3-pipe -fomit-frame-pointer -fvisibility-inlines-hidden -ftracer" CXXFLAGS="-march=pentium4 -O3 -pipe -fomit-frame-pointer -fvisibility-inlines-hidden -ftracerdát třeba jenom:
CFLAGS="-march=pentium4 -O2-pipe -fomit-frame-pointer" CXXFLAGS="-march=pentium4 -O2-pipe -fomit-frame-pointer"
# These settings were set by the catalyst build script that automatically built this stage # Please consult /etc/make.conf.example for a more detailed example LINGUAS="cs" LIRC_OPTS="--with-driver=serial" CHOST="i686-pc-linux-gnu" CFLAGS="-O3 -march=athlon-xp -m3dnow -msse -mfpmath=sse -mmmx -pipe -fforce-addr -fomit-frame-pointer -funroll-loops -frerun-cse-after-loop -frerun-loop-opt -falign-functions=4 -maccumulate-outgoing-args -ffast-math -fprefetch-loop-arrays" CXXFLAGS="${CFLAGS}" MAKEOPTS="-j2" USE="3dnow 3dnowext acpi alsa -apm arts artswrappersuid asf audiofile avi bash-completion browserplugin cdr crypt curl directfb divx4linux dvb dvd dvdr -eds encode -emboss -esd -fam -foomaticdb fbcon fbdev flac font-server gif -gnome gpm -gstreamer gtk gtk2 -guile icq -ipv6 java joystick jpeg -junit kde lirc live lm_sensors mad mmx mmxext -motif mozilla nas network nomotif nptl nptlonly nsplugin nvidia offensive openal opengl oscar oss pcre png qt quicktime real rtc samba scanner sdl -slang -spell sse -tcltk truetype usb win32codecs wxgtk1 -xmms xosd xv xvid" FEATURES="ccache" PORTDIR="/usr/portage" PORTDIR_OVERLAY="/usr/local/portage" GENTOO_MIRRORS="ftp://pandemonium.tiscali.de/pub/gentoo/ http://gd.tuwien.ac.at/opsys/linux/gentoo/ http://pandemonium.tiscal
/etc/make.conf
.
Melqart ~ # gcc-config -l [1] i686-pc-linux-gnu-3.3.6 * [2] i686-pc-linux-gnu-3.3.6-hardened [3] i686-pc-linux-gnu-3.3.6-hardenednopie [4] i686-pc-linux-gnu-3.3.6-hardenednopiessp [5] i686-pc-linux-gnu-3.3.6-hardenednossp [6] i686-pc-linux-gnu-3.4.5 [7] i686-pc-linux-gnu-3.4.5-hardened [8] i686-pc-linux-gnu-3.4.5-hardenednopie [9] i686-pc-linux-gnu-3.4.5-hardenednopiessp [10] i686-pc-linux-gnu-3.4.5-hardenednosspJak vidím,používám pořád starou verzi..:( Děkuji za radu..snad to sám přepnu...mrknu se na ty stránky..děkuji
gcc-config i686-pc-linux-gnu-3.4.5až si budeš jistý, že je vše ok, můžeš starší GCC vyhodit:
emerge -P gcc
fix_libtool_files.sh
Tiskni
Sdílej: