Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Vim, ze vetsina distribuci obsahuje vice manazeru, ale jakmile jsem se u nekterych pokusil pouzit neco jineho nez Gnome/Kde, tak jsem se dostal k tomu, ze neni moc dobre s distribuci spojen a chybely v nem polozky v menu/byly spatne nastavene (vim, chyba distribuce, ale co ja s tim?)To je pro mě teda novinka. To, že použiješ lehčí okenní manažer, který není spojen se systémem, není chyba distribuce, ale toho manažeru. Teda já bych to snad ani nepovažoval za chybu. Odjakživa používám fluxbox a vůbec mi nevadí, že si VŠE musím nastavit sám. Beztak to udělám jednou a mám to nafurt. Jinak k celé té otázce - Také nechápu jaká z těch "profláknutých" distribucí by tohle nezvládla. Jestli jsi měl s každou z těch co píšeš nějaký velký problém, tak by si měl spíš sehnat někoho z tvého okolí, kdo ti s instalací pomůže. Vypadá to, že s Linuchem moc zkoušeností nemáš
provozovat na ni aplikace v Jave + umoznit jejich vyvoj, obsazeni SDK a Eclipse primo v distribuci (ci moznost jej jednoduse stahnout pomoci balickovaciho systemu) je temer podminkouTak vyjde kompilace
Myslím že tieto požiadavky celkom spĺňa ArchLinux.
Ale pri tých ľahkých okenných manažéroch je treba tak či tak počítať že nebudú obsahovať všetky programy v menu, tak sa tak nejako počíta že si to doplní sám užívateľ. Možno by stálo za pokus XFCE ktoré načítava do menu .desktop súbory, tada by v ňom malo byť všetko čo v KDE a GNOME.
Tiskni
Sdílej: