Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Mám problém s kódovaním názvov súborov. Preniesol som nejaké dokumenty z môjho Linux booku s kódovaním názvov tuším iso8859-2 na Windows komp. Problém je v tom, že nespolupracuje diakritika. V Linuxe je šikovný script convmv na zmenu kódovania, no pre Windows neviem nájsť nijaký program, ktorý by vedel zmeniť moje Linux kódovanie.
Preniesol som viac dát s nekompatibilným kódovaním, preto ho musím zmeniť až vo Windowse. Myslím že aj tento nie čisto Linux dotaz patrí na toto fórum, lebo sa týka kompatibility Linuxu. Poznáte nejakú Windows utilitu na zmenu kódovania? Našiel som len niekoľko vecí na zmenu kódovania dokumentov, no ja potrebujem meniť len názvy adresárov/súborov.
Keby som spálil len jedno CD a preniesol dáta do Windowsu zmením si kódovanie ešte v Linuxe cez convmv. Lenže spálil som 15 CD, nahodil do iného nie môjho kompu a až tam som si všimol problém. Teraz stojím na mieste, lebo sa mi nedarí nájsť Windows soft na zmenu kódovania názvov súborov. Keby som mal menej dokumentov asi by som zrušil diakritiku nadobro a mal by som pokoj. Ale teraz to nejde.
Hľadal som aj tam, ale našiel som iba utility na zmenu kódovania celých textových a html súborov. Ja potrebujem zmeniť len názvy všetkých súborov so zlou diakritikou. Inak fakt vyčerpávajúca rada. :-/
on ten problem vychazi spis z windows:) kodovani iso8859-2 bylo dostupne drive, nez se microsoft rozhodl pouzit vlastni.
Tiskni
Sdílej: