Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Ač problém dělají Widle, projevuje se mi v Linuxu a hledám linuxové řešení. Tím ospravedlňuji položení dotazu.
Máme ve škole dual boot Ubuntu Breezy/Windows 2000 (oficiálně nelegální, ale kolegyně jsou na nich těžce závislé). Střídavě se bůtuje obojí přičemž já vesele hibernuju Ubuntu. Dneska ráno zapnu počítač a po příhlášení do GNOME koukám, že Firefox, Gaim ani Evolution se nemůžou připojit. Prostě nejde net (йен na jednom stroji).
Soudím, že navině může být hibernace, tak dělám reboot. Přihlásím se v GDM, naběhne Gnome, pustím Firefox a: zas nic. Tak co teď? Mlčky restartuju a pouštím Windows. Ty na mě vybafnou s hláškou, že systém je uzamčený atd. Tak se přihlásím jako admin. Internet funguje bez problému. Restartuju znova a volím Ubuntu. A hle, připojení funguje.
Trochu to nechápu, ale podezírám uzamčený Windows, že nějak bránily připojení. Provedu pokus a situaci se zopakuje.
Proč sakra ty pitomý Widle ovlivňujou mé milé Ubuntu? Ať se jdou bsodnout. Co mám dělat abych vždycky když se někdo neodhlásí z Windows je musel spouštět (ble)?
Na to jak málo podrobností jsem vám sdělil jste se docela rozepsali. Díky. Jo a taky za opravu nadpisu (ikdyž odpověď na tu otázku znám: je ano).
Jsem obyčejný, jak říkáte, BFU, takže moc dalších podrobnosti nevím. Připojení jsem nekonfiguroval (je to přes USB kabel ze zdi do bedny ; což by mi jako biologovi mohlo stačit, ne?), protože si to Ubuntu prostě udělalo samo. Připojení jelo pořád. Problém nesouvisí s hibernací Linuxu (odmítám se jí vzdát), protože přetrval po jeho restartu. Jsou za tím ty Widle.
Teď vás možná dostanu. Trochu mi otevřelo oči toto: "No a nějak nechápu jak jsi spustil linux když jsi se neodhlásil z windows?" od Petr Šobáňe. Když se nad tím zamyslím, je to fakt divný, protože ve Windows 2000 není (aspoň na těch co tu máme) žádná hibernace možná. Totiž, ony ti Widle, když se přepnou do "Úsporného režimu", tak se vypne počítač (8~O). Docela nářez, řekl bych. Předtím jsem si toho nevšiml, protože v nich jsem jen vyjímečně. Jediný způsob jak stejnou situaci provést na vedlejším kompu je ho poslat do standbáj a vyrvat z něj proud (odpusťe smajlíky, ale já se fakt chechtám).
Řešit tenhle widlí problém nebudu, protože mě kradenej systém nezajímá a holky si to prostě znova zapnou. A na počítač doma Widle nepustím. Akorát mě štve, že nikdy nepoznám zda přede mnou počítač někdo vypnul, či zda svévolně pošel. Asi prostě vypnu usínání ve Widlích. Už takhle tady na mě řvou že za všechno můžou ty moje Linuxy.
Totiž, ony ti Widle, když se přepnou do "Úsporného režimu", tak se vypne počítačNo tak to je na tom pocitaci pravdepodobne nastaven v Power Managementu v BIOSu usporny rezim S3 - zustane napajena jenom pamet (zustanou v ni data) a ostatni se vypne (vypadat to, jakoby se vypnul cely pocitac). Kdyz se potom zapne pocitac, tak se obnovi do stavu pred usnutim (Windows nabehne za par vterin). Ale nevim, jaktoze vas to pusti k vyberu operacniho systemu - to obnoveni do puvodniho stavu podle me dela hardware, ne Windows.
Tiskni Sdílej: