Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Ač problém dělají Widle, projevuje se mi v Linuxu a hledám linuxové řešení. Tím ospravedlňuji položení dotazu.
Máme ve škole dual boot Ubuntu Breezy/Windows 2000 (oficiálně nelegální, ale kolegyně jsou na nich těžce závislé). Střídavě se bůtuje obojí přičemž já vesele hibernuju Ubuntu. Dneska ráno zapnu počítač a po příhlášení do GNOME koukám, že Firefox, Gaim ani Evolution se nemůžou připojit. Prostě nejde net (йен na jednom stroji).
Soudím, že navině může být hibernace, tak dělám reboot. Přihlásím se v GDM, naběhne Gnome, pustím Firefox a: zas nic. Tak co teď? Mlčky restartuju a pouštím Windows. Ty na mě vybafnou s hláškou, že systém je uzamčený atd. Tak se přihlásím jako admin. Internet funguje bez problému. Restartuju znova a volím Ubuntu. A hle, připojení funguje.
Trochu to nechápu, ale podezírám uzamčený Windows, že nějak bránily připojení. Provedu pokus a situaci se zopakuje.
Proč sakra ty pitomý Widle ovlivňujou mé milé Ubuntu? Ať se jdou bsodnout. Co mám dělat abych vždycky když se někdo neodhlásí z Windows je musel spouštět (ble)?
Na to jak málo podrobností jsem vám sdělil jste se docela rozepsali. Díky. Jo a taky za opravu nadpisu (ikdyž odpověď na tu otázku znám: je ano).
Jsem obyčejný, jak říkáte, BFU, takže moc dalších podrobnosti nevím. Připojení jsem nekonfiguroval (je to přes USB kabel ze zdi do bedny ; což by mi jako biologovi mohlo stačit, ne?), protože si to Ubuntu prostě udělalo samo. Připojení jelo pořád. Problém nesouvisí s hibernací Linuxu (odmítám se jí vzdát), protože přetrval po jeho restartu. Jsou za tím ty Widle.
Teď vás možná dostanu. Trochu mi otevřelo oči toto: "No a nějak nechápu jak jsi spustil linux když jsi se neodhlásil z windows?" od Petr Šobáňe. Když se nad tím zamyslím, je to fakt divný, protože ve Windows 2000 není (aspoň na těch co tu máme) žádná hibernace možná. Totiž, ony ti Widle, když se přepnou do "Úsporného režimu", tak se vypne počítač (8~O). Docela nářez, řekl bych. Předtím jsem si toho nevšiml, protože v nich jsem jen vyjímečně. Jediný způsob jak stejnou situaci provést na vedlejším kompu je ho poslat do standbáj a vyrvat z něj proud
(odpusťe smajlíky, ale já se fakt chechtám).
Řešit tenhle widlí problém nebudu, protože mě kradenej systém nezajímá a holky si to prostě znova zapnou. A na počítač doma Widle nepustím. Akorát mě štve, že nikdy nepoznám zda přede mnou počítač někdo vypnul, či zda svévolně pošel. Asi prostě vypnu usínání ve Widlích. Už takhle tady na mě řvou že za všechno můžou ty moje Linuxy.
Totiž, ony ti Widle, když se přepnou do "Úsporného režimu", tak se vypne počítačNo tak to je na tom pocitaci pravdepodobne nastaven v Power Managementu v BIOSu usporny rezim S3 - zustane napajena jenom pamet (zustanou v ni data) a ostatni se vypne (vypadat to, jakoby se vypnul cely pocitac). Kdyz se potom zapne pocitac, tak se obnovi do stavu pred usnutim (Windows nabehne za par vterin). Ale nevim, jaktoze vas to pusti k vyberu operacniho systemu - to obnoveni do puvodniho stavu podle me dela hardware, ne Windows.
Tiskni
Sdílej: