V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ač problém dělají Widle, projevuje se mi v Linuxu a hledám linuxové řešení. Tím ospravedlňuji položení dotazu.
Máme ve škole dual boot Ubuntu Breezy/Windows 2000 (oficiálně nelegální, ale kolegyně jsou na nich těžce závislé). Střídavě se bůtuje obojí přičemž já vesele hibernuju Ubuntu. Dneska ráno zapnu počítač a po příhlášení do GNOME koukám, že Firefox, Gaim ani Evolution se nemůžou připojit. Prostě nejde net (йен na jednom stroji).
Soudím, že navině může být hibernace, tak dělám reboot. Přihlásím se v GDM, naběhne Gnome, pustím Firefox a: zas nic. Tak co teď? Mlčky restartuju a pouštím Windows. Ty na mě vybafnou s hláškou, že systém je uzamčený atd. Tak se přihlásím jako admin. Internet funguje bez problému. Restartuju znova a volím Ubuntu. A hle, připojení funguje.
Trochu to nechápu, ale podezírám uzamčený Windows, že nějak bránily připojení. Provedu pokus a situaci se zopakuje.
Proč sakra ty pitomý Widle ovlivňujou mé milé Ubuntu? Ať se jdou bsodnout. Co mám dělat abych vždycky když se někdo neodhlásí z Windows je musel spouštět (ble)?
Na to jak málo podrobností jsem vám sdělil jste se docela rozepsali. Díky. Jo a taky za opravu nadpisu (ikdyž odpověď na tu otázku znám: je ano).
Jsem obyčejný, jak říkáte, BFU, takže moc dalších podrobnosti nevím. Připojení jsem nekonfiguroval (je to přes USB kabel ze zdi do bedny ; což by mi jako biologovi mohlo stačit, ne?), protože si to Ubuntu prostě udělalo samo. Připojení jelo pořád. Problém nesouvisí s hibernací Linuxu (odmítám se jí vzdát), protože přetrval po jeho restartu. Jsou za tím ty Widle.
Teď vás možná dostanu. Trochu mi otevřelo oči toto: "No a nějak nechápu jak jsi spustil linux když jsi se neodhlásil z windows?" od Petr Šobáňe. Když se nad tím zamyslím, je to fakt divný, protože ve Windows 2000 není (aspoň na těch co tu máme) žádná hibernace možná. Totiž, ony ti Widle, když se přepnou do "Úsporného režimu", tak se vypne počítač (8~O). Docela nářez, řekl bych. Předtím jsem si toho nevšiml, protože v nich jsem jen vyjímečně. Jediný způsob jak stejnou situaci provést na vedlejším kompu je ho poslat do standbáj a vyrvat z něj proud
(odpusťe smajlíky, ale já se fakt chechtám).
Řešit tenhle widlí problém nebudu, protože mě kradenej systém nezajímá a holky si to prostě znova zapnou. A na počítač doma Widle nepustím. Akorát mě štve, že nikdy nepoznám zda přede mnou počítač někdo vypnul, či zda svévolně pošel. Asi prostě vypnu usínání ve Widlích. Už takhle tady na mě řvou že za všechno můžou ty moje Linuxy.
Totiž, ony ti Widle, když se přepnou do "Úsporného režimu", tak se vypne počítačNo tak to je na tom pocitaci pravdepodobne nastaven v Power Managementu v BIOSu usporny rezim S3 - zustane napajena jenom pamet (zustanou v ni data) a ostatni se vypne (vypadat to, jakoby se vypnul cely pocitac). Kdyz se potom zapne pocitac, tak se obnovi do stavu pred usnutim (Windows nabehne za par vterin). Ale nevim, jaktoze vas to pusti k vyberu operacniho systemu - to obnoveni do puvodniho stavu podle me dela hardware, ne Windows.
Tiskni
Sdílej: