Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Když k tomu dojde, vše se ukončí, kromě hlavního procesu - mplayer/mencoder jede dál.
Potřeboval bych poradit, jak z funkce na pozadí zastavit hlavní proces. Kill $$ nezabírá. Mám to asi takto:function ukoncit() {hlídací smyčka, pokud bylo stisknuto vypínací tlačítko, tak kill $$} ukoncit & mencoder...Předem děkuji.
killall
, akorat se musi davat bacha na to, aby nebyl zapnuty jiny mencoder
Skript však běží dál, a po chvíli se spustí 2 průchod mencoderu. Jak zastavit i ten ?
Obejdu se už bez smyčky:
function k_n_dcop() { killall -kill mplayer killall -kill lame killall -kill mencoder clear echo "Ukončuji program" dcop $dcopRef close echo kdialog --msgbox "Program byl předčasně ukončen\nDěkuji za použití\ programu VIDEO > AVI !\nNashledanou" --title "VIDEO > AVI !" & echo "Program byl předčasně ukončen" echo "Děkuji za použití programu VIDEO > AVI !" echo "Nashledanou" echo kill -s 9 $$ exit }
Jinak souhlasím, že killall je prasárna (zvláště mně štve, že to ukončí i jiné mplayery a spol). Budu samozřejmě rád, když to půjde jinak.
function ukoncit() {hlídací smyčka, pokud bylo stisknuto vypínací tlačítko, tak kill $1} mencoder... & ukoncit $! &Navic bys mohl pockat, jestli se proces ukonci, a kdyby ne, poslat mu sigkill.
function ptree() { local ii for ii in `ps --ppid $1 --no-heading -o pid` do ptree $ii done echo $1 }Kdyz das misto "echo $1" "kill $1" nebo "kill -9 $1", melo by to zlikvidovat cely strom procesu vychazejici z procesu, jehoz pid zadas jako parametr. Pozor, muze to byt nebezpecne
#!/usr/bin/env python import sys,os,subprocess,signal pids = [] def run(command): process = subprocess.Popen(command) pids.append(process.pid) def konec(): for pid in pids: os.kill(pid, signal.SIGTERM) sys.exit() run(['sleep', '20']) run(['sleep', '20']) konec()Ten program spustí "na pozadí" nějaké procesy (v tomto případě sleep 20) a před ukončením hlavního programu projde pole se schovanými pidy a všechny postupně ukončí. To, co jsem napsal, je z hlediska pythonu prasárna - neodchytávám výjimky a používám globální proměnnou, ale v bashi se to tak píše běžně.
Tiskni
Sdílej: