Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
To bys musel mít opravdu hoooodně rychlou konektivitu do netu, což lze prakticky asi jen v cesnetu.Hint 2: Mnoho malých konektivit udělá skoro totéž jako jedna velká. Počítače provádějící distribuované výpočty (BOINC) mají v součtu asi poloviční výkon (měřeno podle FLOPS), než nejvýkonější superpočítač na Zemi. Docela slušný výkon, na to, že jsou to stanice, se kterými se primárně dělá něco úplně jinýho.
Za domácí úkol radši stavím síť, kterou mi díky bohu žádné P2P pakety nezahlcují, takže to asi dělám dobře a tudíž vím o čem mluvím.Protože jsi P2P zakázal, takže ti to možná funguje, ale rozhodně ne dobře. Pokud něco funguje dobře, funguje všechno.
Dál nechápu co sem pleteš distribuované výpočty, když fungují docela jinak, než to co se tu řeší.Naopak. Fungují úplně stejně. U distribuovaných výpočtů jako majitel počítače poskytuješ dobrovolně část svého výkonu nějakému projektu, který považuješ za užitečný. U P2P jako majitel linky do internetu poskytuješ část své konektivity, abys ušetřil konektivitu autorům projektu, který považuješ za užitečný. Jinými slovy - liší se pouze předmět sdílení, ale princip je stejný.
Omlouvám se že do toho vstupuji, ale nemůžu jinak. :) Srovnávat FTP a SCP s torrentem? To snad nemyslíte vážně ne? :-/ Kromě toho vím že každý má právo na svůj vlastní názor, ale takováto kategorická prohlášení (p2p je mor) mě zvedají ze židle.a) jsem nic nesrovnával, ale odkazoval, že na přenos velkých objemů dat slouží i jiné protokoly než torrent a jemu podobné P2P výmysly, které takovýmto způsobem nezatěžují linku. b) jeho názor mu neberu a taky si neupírám vyjádřit názor svůj a to že to toleruješ svědčí o tom, že uvažuješ jako normální člověk. c) mě zas zvedají ze židle uživatelé, kteří ne že P2P využívají, ale zneužívají. Tím myslím, že to mají puštěné nonstop, i když vlastně stahují něco co je jim v podstatě totálně na houby. Zvedají mě ze židle proto, že díky takovýmto pak trpí uživatelé, kteří tohle nepraktikují a za jejich stejnou část do mlýna je jim odměnou pomalejší linka a tam kde to není ošetřeno i vysoká latence, takže se pak i mnohem rychlejší linka tváří jako šnek. Možná jsem se špatně vyjádřil. P2P jako takové mor není, ale jsou to uživatelé, kteří P2P zneužívají.
Tím myslím, že to mají puštěné nonstop, i když vlastně stahují něco co je jim v podstatě totálně na houby.S tím naprosto souhlasím. Takové lidi je třeba fackovat!
Tiskni
Sdílej: