V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Dosť to záleží aj od žánrov, ktoré preferujete -- hier pre Linux vlastním zhruba tridsať a okrem menovaných by som čisto subjektívne odporúčal Majesty Gold, Neverwinter Nights, Darwiniu a z novších Cold War (vyjde 28.7.), dosť si sľubujem od Savage 2.
Všetko sa dá zakúpiť cez Tux Games
.To je fakt, ceny hier, ktoré majú verziu pre Windows aj Linux na jednom CD/DVD, resp. na stiahnutie, sa u nich smerom dolu príliš nehýbu; v tom prípade je finančne výhodnejší nákup v bežnom obchode. Na druhej strane, napr. pre Neverwinter Nights dodávajú extra inštalátor a predávajú Diamond edition ako Platinum kvôli problémom s inštalovaním extra modulov na Linuxe (nutné použiť Wine). Čo sa týka pôvodných krabicových linuxových verzií, je to asi najlepší obchod.
Quake III -- pokiaľ máte niekoho známeho v USA, id Store ho má za 20$. Kupoval som ho (podobne ako RTCW) týmto spôsobom, poštovné do ČR je totiž bohužiaľ 50$. Inak naozaj jedine z druhej ruky, alebo za tvrdú pôvodnú cenu od Tux Games (majú aj sekciu 'Used and New', občas sa oplatí skontrolovať, ak niečo zháňate), resp. Softportalu.
Mno,mě stačí jen Tremulous,je to super hra,podle mě nejlepší GPL (free) hra pro Linux
Tuším,že Tremulous vyhrál i několik ocenění - 'Best free game of the year',atd...
Navíc je kolem téhle hry obrovská CZ komunita na Tremulous.cz ,existuje i hodně českých klanů...
Takže tuhle hru jen plně doporučuji :)
btw. upozorňuji: je to strašně návyková hra ;)
Tiskni
Sdílej: