Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dobrý den, prosím promiňte začátečnický dotaz, s WiFi nemám žádné zkušenosti. Trochu jsem se ptal i na rootu, ale přiliš jsem neuspěl:
Mám 3 počítače:
1 x stanice s Mandrivalinux 2006,
1 x stanice Windows XP,
1 x server asi taky s Mandrivou (ten sestavím ze starého železa, Pentium 133).
Chci z toho udělat malou domácí síť bez kabelů, server by měl jen poskytovat místo na disku, možná připojení k tiskárně a fungovat jako Access Point. Žádný velký provoz, prozatím nebude připojen k internetu, vzdálenost mezi počítači je 1 patro v rodinném domě (úhlopříčně, nejsou nad sebou).
Potřebuji poradit s WiFi kartami (na PCI sběrnici):
Prosím doporučte typ, který bude určitě fungovat a je za dobrou cenu (kolem 500 Kč ?). Nevím jaké karty koupit, abych nezjistil, že v Linuxu nejdou nebo že signál je slabý a na tu vzdálenost nestačí.
Prozatím jsem zjistil, že každá karta nemůže sloužit jako Access Point (AP) a že se skoro všude doporučuje Z-Com XI-626, PCI 802.11b za přibližně 1200-1500 Kč. Vzhledem k ceně se tedy už jeví lépe koupit hardwarové zařízení MSI RG54GS2,W-LAN Router za 1400-1600 Kč (odkazy s informacemi níže). K tomu ale ještě síťová karta do toho "serveru", protože o jeho diskový prostor jde. To se mi moc nelíbí, myslel jsem, že to bude levnější. Že prostě koupím 3 WiFi karty, ponastavuju a síť bude hotová.
Ještě mám ideu koupit 3 x kartu SMC EZ Connect-G, která je za 600 Kč, nedělat AP a nechat to jako peer-to-peer. To nevím jestli je možné a něčemu to nevadí.
Prosím poraďte, co si o tom myslíte. Díky za rady a trpělivost.
Doplňující informace:
Jestli můžu prudit, po našem upgradu na Linksyse nám zbyl doma 4+1 portovej router Zyxel Prestige 334, neumí QoS; kleště vyjdou do 360Kč, pokud je nikdo v okolí nemá a budete dále "síťovat", hodily by se.
Tiskni
Sdílej: