Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
#Load "glx" Load "/usr/X11R6/lib/modules/extensions/nvidia/libglx.so"
(II) Loading /usr/lib64/xorg/modules/extensions/libglx.so (II) Module glx: vendor="NVIDIA Corporation" compiled for 4.0.2, module version = 1.0.9629 Module class: X.Org Server Extension ABI class: X.Org Server Extension, version 0.1
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so (II) Module glx: vendor="X.Org Foundation" compiled for 7.1.1, module version = 1.0.0 ABI class: X.Org Server Extension, version 0.3
/usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so
. Doporučil bych tam dát raději:
/usr/lib/opengl/nvidia/extensions/libglx.sonebo ještě lépe; spustit:
eselect opengl set nvidia
Imho tazatelovo libglx.so právě neukazuje na modul od nvidie, viz řádky, které říkají kdo ten modul dodal (vendor=).Jo, to mi došlo, podle toho jsem odpověděl. Nicméně tvůj příspěvek jsem si přečetl nějak letmo, protože jsem psal "Na tom nezáleží, protože lib64 je symlink na lib" jako kdybys napsal, že na tom záleží - sorry.
X
a ozvi se co to vypsalo. Můžeš někam loadnout i log (vypíše to kam loguje, takže budeš vědět kterej).
Můžeš někam loadnout i log (vypíše to kam loguje, takže budeš vědět kterej).Teď to zní jako blbost, ale to jen pro ověření, jestli ten log cos tam nahrál teď není náhodou nějakej z dřívější doby, kdy to ještě fungovalo
Section "DRI" mode 0666 EndSectionto jsou spravne atributy pro dri. tzn.
Section "DRI" mode 0666 EndSection Section "Module" ... Load "freetype" Load "glx" Load "dri" EndSectionPS: jaky ma vystup glxinfo ?
Podle logu DRI musi byt nacten (EE == Error) (EE) AIGLX: DRI module not loaded pak jsem si jeste vsiml dalsiho problemu, nvidia driver je zkompilovan pro 4.0.2 (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers/nvidia_drv.so (II) Module nvidia: vendor="NVIDIA Corporation" compiled for 4.0.2, module version = 1.0.9629 Module class: X.Org Video Driver ovsem je spousten pod 7.1.1 X Window System Version 7.1.1 Release Date: 12 May 2006 X Protocol Version 11, Revision 0, Release 7.1.1 Build Operating System: Linux 2.6.17-gentoo-r8 i686 Current Operating System: Linux larisa 2.6.17-gentoo-r8 #12 Sat Nov 11 09:34:12 CET 2006 i686 Build Date: 21 October 2006 Z toho vyplyva, ze mj. pouzivate driver, ktery neni kompatibilni s Vasi verzi X.org
$ uname -r 2.6.18-gentoo-r1
Section "Device" Identifier "My Video card" Driver "nvidia" Option "AllowGLXWithComposite" "true" Option "NvAGP" "1" Option "RenderAccel" "true" EndSection na Section "Device" Identifier "My Video card" Driver "nv_drv" Option "AllowGLXWithComposite" "true" Option "NvAGP" "1" Option "RenderAccel" "true" EndSectionpokud pak X.org pojede, spustte glxgears v terminalu a sledujte zda tam nenapsal nejakou chybu, zmerte si FPS a pokud neco nebude v poradku, pak pravdepodobne DRI pro tento nvidia driver neni potreba. Nejsem si na 100% jist, tim Driver "nv_drv" mozna ze to ma byt "nv-drv", osobne uz nemam nvidia grafiku =)
(--) NVIDIA(0): Connected display device(s) on GeForce FX 5500 at PCI:1:0:0: (--) NVIDIA(0): BenQ FP73G (CRT-0) (--) NVIDIA(0): NVIDIA TV Encoder (TV-0)Ani na té připojené TV nic nevidíte?
(II) NVIDIA(0): Assigned Display Device: CRT-0
)... se v těch logách nějak nevyznám...
Tiskni
Sdílej: