Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
#ifdef HAVE_LOCALE_H gchar sep = locale_information->thousands_sep[0]; out[j] = sep!='\0' ? sep : ','; #else out[j] = ','; #endifCo presne znamena ten radek nad #else ? Pri nastaveni locale na cestinu se totiz misto mezery jako oddelovace tisicu ukazuje otaznik. Dale v debug vystupu v terminalu se ukazuje:
Pango-WARNING **: Invalid UTF-8 string passed to pango_layout_set_text()Pritom vypis locale -k LC_NUMERIC pro cestinu je:
decimal_point="," thousands_sep=" " grouping=3;3 numeric-decimal-point-wc=44 numeric-thousands-sep-wc=160 numeric-codeset="UTF-8"Pro ostatni jazyky zmena oddelovace funguje v poradku (nemcina - tecka, anglictina - carka). Diky za pomoc
Co presne znamena ten radek nad #else ?Pokud je v locale definován oddělovač, tak ho použij, jinak použij ','.
LC_NUMERIC decimal_point "<U002C>" thousands_sep "<U00A0>" grouping 3;3 END LC_NUMERIC
/usr/share/i18n/locales/cs_CZzmenit radky:
thousands_sep "<U00A0>"na
thousands_sep "<U0020>"A pote spustit:
localedef -i cs_CZ -f "UTF-8" 'cs_CZ.UTF-8'Plati pro FC6.
echo -e "12\xC2\xA0345" | pango-view /dev/stdin echo -e "12\xC2345" | pango-view /dev/stdin
Tiskni
Sdílej: