Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
SUCCESS=0
FAILURE=-1
isdigit () # Tests whether *entire string* is numerical.
{ # In other words, tests for integer variable.
[ $# -eq 1 ] || return $FAILURE
case $1 in
*[!0-9]*|"") return $FAILURE;;
*) return $SUCCESS;;
esac
}
while read i do [[ -z $i ]] && echo "empty"|| ( [[ "$i" = *[!0-9]* ]] && echo "text" || echo "cislo" ) done
read vstup
[[ ${vstup} =~ "^[+-]?[0-9]+$" ]] && echo "$vstup je cislo" || echo "$vstup neni cislo"
Doporučuji zanechat těch trapností. Pokud bys o regulárních výrazech v Bashi předtím něco věděl, tak by zcela jistě nevypadala ta reakce na můj příspěvek takto
Neumíš číst? Je to tam dokonce verzálkami.
ale nějak takto
Ten kód nebude fungovat v Bashi řady 2.x a starších.
Z nouze ctnost ?
Menší upřesnění
Debian stable "Sarge" - 2.05b-26 - vyžadovaný
Debian stable "Sarge" - 3.0-12 - volitelný
Debian testing "Etch" - 3.1-5
Doufám, že se dočkáme Etche pod stromeček
== *
Takže si ještě tak 2-3 roky počkáme, než to ustabilizují a možná to začnu používat
$ [[ kubukubu =~ '^(.*)\1$' ]] && echo OK OK $ [[ kubukubu =~ ^\(.*\)\1$ ]] && echo OK $ [[ kubukubu =~ ^(.*)\1$ ]] && echo OK bash: syntax error in conditional expression: unexpected token `(' bash: syntax error near `^(.' $ [[ kubukubu =~ ^kubu ]] && echo OK OKTakže část toho co napíšeš pro bash 3.[01] nebude fungovat v 3.2 a naopak. Výtejte ve světě unixu
No tak chlapi, seberte se. Proč se do sebe neustále musíte navážet. Jsme snad všichni jeden tým a na Ábíčko chodíme protože všichni máme rádi Linux. A když někdo říká svůj názor, tak mluví za sebe, takže nedoporučuji používat slovní kombinace typu vadí to nám, protože to nás okamžitě dělí na dvě skupiny a to vede k věčným soubojům o ničem. Mě to třeba zrovna nevadí, protože ten člověk za to zkrátka třeba vůbec nemůže, tak proč ho za to budu deptat, to my přijde bezcitné. Tady si v první řadě cením u lidí odborných znalostí a to, že mají problémy s pravopisem nebo byli moc hrr a upsali se (což se může stát každému) jim na nich nic neubírá. Já chci mít na Ábíčku hlavně hodně šikovných lidí, kteří se rádi podělí o své znalosti a vyjadřují se bez zbýtečných emocí a argumentují fakty.
Tiskni Sdílej: