Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
na netu jsem nasel navody jak tyto aplikace spovoznit, napr: debian-amd64-howto
i toto se mi povedlo zprovoznit. (nemile je, ze mam defakto 2 systemy na udrzbu, ale za pokrok se plati dan )
Ve zkratce: naistaluje se 32b system. Pak se chrootne do tohoto systemu a nainstaluji se aplikace, ktere pak bezi take v chrootu.
A muj problem je nasledujici, jak donutit napr operu, aby me otevirala soubory stazene z webu aplikacemi na 64b? Lze toto vubec nejak udelat? nebo me nezbyde nic jineho, nez naistalovat vse na 32b?
Dekuji za jakoukoli radu
viz...
The current amd64 port of debian is a pure 64bit port. This means you can't run binary only programs which are compiled for IA32 or applications which haven't been ported to AMD64 yet (e.g. opera). This is because you can't mix 32bit applications and 64bit libraries. You would also need the 32bit versions of the libraries to run a 32bit application.
takze jak z toto?
blby je, ze clovek musi rucne projit zavislosti a zjistit na cem vsem to zavisi :-/
problem nastava u acroread
ten vyuziva gtk tedy naistaloval jsem vyse zminovane ia32-libs-gtk
problem je ale v tom, ze sice zakladni 32b gtk knihovny se najdou a aplikace se spusti, ale nacteni pango knihoven jiz uspesne neni. Hleda je v /usr/lib/ kde jsou jen 64b. Ve vysledku mam misto fontu jen ctverecky.
napada nekoho jak donutit acroread, nebo jakoukoli jinou aplikaci, aby pouzivala pro knihovny urcite cesty? Myslel jsem si ze to jde pres LD_LIBRARY_PATH
avsak toto nejede.
diky za dosavadni podnety
user@stroj:~$ cat /etc/ld.so.conf /usr/X11R6/lib /usr/local/lib /emul/ia32-linux/usr/X11R6/lib/
/usr/ia32-linux/usr/X11R6/lib/
nenasl. Znamena to, ze do tohoto adresare mam rucne nahrat potrebne knihovny z balicku v i386?
xxx@nb:~$ cat /etc/ld.so.conf
/usr/X11R6/lib
ia32-libs
ia32-libs-gkt
/etc/pango32/pangorc
[Pango]
ModuleFiles=/etc/pango32/pango.modules
[PangoX]
AliasFiles=/etc/pango/pangox.aliases
/etc/gtk-2.0/gdk-pixbuf.loaders.32
/usr/lib32/gtk-2.0/2.10.0/
na /usr/lib32/gtk-2.0/2.4.0/
export GTK_PATH=/usr/lib32/gtk-2.0/
export PANGO_RC_FILE=/etc/pango32/pangorc
export GDK_PIXBUF_MODULE_FILE=/etc/gtk-2.0/gdk-pixbuf.loaders.32
takto se mi spousti acroread
. Sice se mu jeste neco nelibi, protoze sem tam vyhodi chybu, ze opet saha do 64b knihovny, ale aplikace bezi bez nejakych problemu.
Tiskni
Sdílej: