Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
na netu jsem nasel navody jak tyto aplikace spovoznit, napr: debian-amd64-howto
i toto se mi povedlo zprovoznit. (nemile je, ze mam defakto 2 systemy na udrzbu, ale za pokrok se plati dan )
Ve zkratce: naistaluje se 32b system. Pak se chrootne do tohoto systemu a nainstaluji se aplikace, ktere pak bezi take v chrootu.
A muj problem je nasledujici, jak donutit napr operu, aby me otevirala soubory stazene z webu aplikacemi na 64b? Lze toto vubec nejak udelat? nebo me nezbyde nic jineho, nez naistalovat vse na 32b?
Dekuji za jakoukoli radu
viz...
The current amd64 port of debian is a pure 64bit port. This means you can't run binary only programs which are compiled for IA32 or applications which haven't been ported to AMD64 yet (e.g. opera). This is because you can't mix 32bit applications and 64bit libraries. You would also need the 32bit versions of the libraries to run a 32bit application.
takze jak z toto?
blby je, ze clovek musi rucne projit zavislosti a zjistit na cem vsem to zavisi :-/
problem nastava u acroread
ten vyuziva gtk tedy naistaloval jsem vyse zminovane ia32-libs-gtk
problem je ale v tom, ze sice zakladni 32b gtk knihovny se najdou a aplikace se spusti, ale nacteni pango knihoven jiz uspesne neni. Hleda je v /usr/lib/ kde jsou jen 64b. Ve vysledku mam misto fontu jen ctverecky.
napada nekoho jak donutit acroread, nebo jakoukoli jinou aplikaci, aby pouzivala pro knihovny urcite cesty? Myslel jsem si ze to jde pres LD_LIBRARY_PATH
avsak toto nejede.
diky za dosavadni podnety
user@stroj:~$ cat /etc/ld.so.conf /usr/X11R6/lib /usr/local/lib /emul/ia32-linux/usr/X11R6/lib/
/usr/ia32-linux/usr/X11R6/lib/
nenasl. Znamena to, ze do tohoto adresare mam rucne nahrat potrebne knihovny z balicku v i386?
xxx@nb:~$ cat /etc/ld.so.conf
/usr/X11R6/lib
ia32-libs
ia32-libs-gkt
/etc/pango32/pangorc
[Pango]
ModuleFiles=/etc/pango32/pango.modules
[PangoX]
AliasFiles=/etc/pango/pangox.aliases
/etc/gtk-2.0/gdk-pixbuf.loaders.32
/usr/lib32/gtk-2.0/2.10.0/
na /usr/lib32/gtk-2.0/2.4.0/
export GTK_PATH=/usr/lib32/gtk-2.0/
export PANGO_RC_FILE=/etc/pango32/pangorc
export GDK_PIXBUF_MODULE_FILE=/etc/gtk-2.0/gdk-pixbuf.loaders.32
takto se mi spousti acroread
. Sice se mu jeste neco nelibi, protoze sem tam vyhodi chybu, ze opet saha do 64b knihovny, ale aplikace bezi bez nejakych problemu.
Tiskni
Sdílej: