Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
na netu jsem nasel navody jak tyto aplikace spovoznit, napr: debian-amd64-howto
i toto se mi povedlo zprovoznit. (nemile je, ze mam defakto 2 systemy na udrzbu, ale za pokrok se plati dan )
Ve zkratce: naistaluje se 32b system. Pak se chrootne do tohoto systemu a nainstaluji se aplikace, ktere pak bezi take v chrootu.
A muj problem je nasledujici, jak donutit napr operu, aby me otevirala soubory stazene z webu aplikacemi na 64b? Lze toto vubec nejak udelat? nebo me nezbyde nic jineho, nez naistalovat vse na 32b?
Dekuji za jakoukoli radu
viz...
The current amd64 port of debian is a pure 64bit port. This means you can't run binary only programs which are compiled for IA32 or applications which haven't been ported to AMD64 yet (e.g. opera). This is because you can't mix 32bit applications and 64bit libraries. You would also need the 32bit versions of the libraries to run a 32bit application.
takze jak z toto?
blby je, ze clovek musi rucne projit zavislosti a zjistit na cem vsem to zavisi :-/
problem nastava u acroread
ten vyuziva gtk tedy naistaloval jsem vyse zminovane ia32-libs-gtk
problem je ale v tom, ze sice zakladni 32b gtk knihovny se najdou a aplikace se spusti, ale nacteni pango knihoven jiz uspesne neni. Hleda je v /usr/lib/ kde jsou jen 64b. Ve vysledku mam misto fontu jen ctverecky.
napada nekoho jak donutit acroread, nebo jakoukoli jinou aplikaci, aby pouzivala pro knihovny urcite cesty? Myslel jsem si ze to jde pres LD_LIBRARY_PATH
avsak toto nejede.
diky za dosavadni podnety
user@stroj:~$ cat /etc/ld.so.conf /usr/X11R6/lib /usr/local/lib /emul/ia32-linux/usr/X11R6/lib/
/usr/ia32-linux/usr/X11R6/lib/
nenasl. Znamena to, ze do tohoto adresare mam rucne nahrat potrebne knihovny z balicku v i386?
xxx@nb:~$ cat /etc/ld.so.conf
/usr/X11R6/lib
ia32-libs
ia32-libs-gkt
/etc/pango32/pangorc
[Pango]
ModuleFiles=/etc/pango32/pango.modules
[PangoX]
AliasFiles=/etc/pango/pangox.aliases
/etc/gtk-2.0/gdk-pixbuf.loaders.32
/usr/lib32/gtk-2.0/2.10.0/
na /usr/lib32/gtk-2.0/2.4.0/
export GTK_PATH=/usr/lib32/gtk-2.0/
export PANGO_RC_FILE=/etc/pango32/pangorc
export GDK_PIXBUF_MODULE_FILE=/etc/gtk-2.0/gdk-pixbuf.loaders.32
takto se mi spousti acroread
. Sice se mu jeste neco nelibi, protoze sem tam vyhodi chybu, ze opet saha do 64b knihovny, ale aplikace bezi bez nejakych problemu.
Tiskni
Sdílej: