Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »user1
a proces pod user2
z něj bude chtít číst.
někde ve var,/var/run, /tmp nebo /var/tmp. Jinde to nemá co dělat.
/var/spool/<jméno služby>
když to budu považovat za systémovou službu, tak je to naprosto adekvátní místo.
Já osobně to mám takto:
mkfifo /tmp/alarm chmod 660 /tmp/alarm
A pod svou session startuji:
while true; do osd_cat ... < /tmp/alarm; done &
Jakýkoliv program pak může provést echo "zprava" > /tmp/alarm
.
Nebo v čem jiném by ten váš druhý program byl než ve smyčce.Může být ve stavu čekání na signál. Kdyby běžel ve smyčce, bude zbytečně vytěžovat CPU.
Přiznávám se bez mučení, že mám asi dlouhé vedení, ale ten tvůj příspěvek nechápu...Jenže on právě v žádné smyčce běžet nebude, bude ve stavu S a čekat na vstup z té roury.Nebo v čem jiném by ten váš druhý program byl než ve smyčce.Může být ve stavu čekání na signál. Kdyby běžel ve smyčce, bude zbytečně vytěžovat CPU.
Pokud čte z roury tak v žádné smyčce není. Zkuste si to spustit jen tak v terminálu. Zjistíte, že se spustí a zastaví se na čtení a nepokračuje, dokud nemá načtena data, tj. dokud do roury jiný proces nepustí EOF. Když má načteno tak pokračuje, tj. zobrazí načtený text a ukončí se.
Smyčka jej znovu spustí a on se opět zastaví dokud nepřijde vstup. Je zcela lhostejné, zda čeká na vstup sekundu nebo 2 hodiny, po tu dobu se neprovádí žádné instrukce a program stojí.
while true do # čekání while ! [ -f /tmp/baf ] do sleep 1 done rm -f /tmp/baf # reakce echo Lek. done… je ukázkou aktivního čekání na událost:
touch /tmp/bafKdežto při pasivním čekání program prostě řekne operačnímu systému "Hele až se něco bude dít, tak mě vzbuď." a jde spát.
mkfifo /tmp/fifo while true do # čekání cat /tmp/fifo >/dev/null # reakce echo Lek. doneBude čekat na událost:
echo Baf >/tmp/fifoJak je vidět, oba programy mají nějakou hlavní smyčku, která však s vlastním čekáním nemá vůbec nic společného a v žádném z případů by tam nemusela být – program by pak počkal na jednu událost a skončil. Nicméně v případě aktivního čekání by bylo možné nahradit čekací cyklus jednoduchou konstrukcí if a nechat program běhat ve hlavní smyčce. To je vhodné, pokud by program měl provádět více věcí najednou. Pro pasivní čekání by bylo v takovém případě nutno využít něco jako select() či alarm(), což má své výhody i nevýhody. Tak snad už je jasné, kde který cyklus je a co dělá nebo spíš nedělá
write
?
Nebo talk
, v komibnaci s pípáním to nelze ignorovat
trap 'echo dostal jsem' USR1a pres kill se mu z jineho procesu posle signal:
kill -USR1 [cislo processu]
shutdown -k now "zprava"
mkfifo /tmp/mojerouraa pak zpracovávací skript
while read promenna < /tmp/mojeroura; do if [ $promenna == zpracuj ] then #proved zpracovani fi #pripadne misto if nejaky case pro vic moznosti doneUpřímě nechápu, proč se chceš vyhnout cyklům? Jasně, třeba cykly typu "while /bin/true; do if grep "akce" /tmp/ridicisoubor; then udelej_akci; fi; sleep 1; done" jsou trošku hloupý, ale když se cyklus postaví tak, jak jsem psal, při volání příkazu read se skript zastaví a bude čekat tak dlouho, dokud se v rouře neobjeví informace. Pokud informace bude EOF, cyklus se ukončí. Pokud bude něco jiného, řádek se uloží do proměnné "promenna" a dá se s ní pak v tělě cyklu pracovat... -miky PS. řešit to přes sudo? neni to drobet brutální?
PS. řešit to přes sudo? neni to drobet brutální?No ve srovnání s psaním nějakého scriptu, který musí jako proces běžet celou dobu a mít vyřešen případný respawn, protože spadnout to může vždycky atd, ... No tak sudo je teda fakt jednodužší a mnohem spolehlivější způsob.
Tiskni Sdílej: