Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
mount -o barrier=1
a rozdiely medzi journal=ordered
a journal=writeback
Daniel Robbins President/CEO, Gentoo Technologies, Inc. o 'vraj' probleme s ext3 na notebookoch:
I discovered that the disk corruption problems that people were experiencing had nothing to do with ext3 itself, but were being caused by certain laptop hard drives. Unfortunately, certain laptop hard drives now on the market have the dubious feature of ignoring any official ATA request to flush their write cache to disk. This isn't a wonderful design feature, although it has been allowed by the ATA spec up until recently. With these types of drives, there's no way for the kernel to guarantee that a particular block has actually been recorded to the disk platters. Although this sounds like a thorny problem, this particular issue by itself is probably not the cause of the data corruption problems that people have been experiencing. However, it gets worse. Some modern laptop hard drives have an even nastier habit of throwing away their write cache whenever the system is rebooted or suspended. Obviously, if a hard drive has both of these problems, it's going to regularly corrupt data, and there's nothing that Linux can do to prevent it from doing so.http://www-128.ibm.com/developerworks/library/l-fs8.html
autor otazky (ale hlavne vy) by mal poguglit pri EXT3:co dělá to -o barrier=1 ? V man mount ani na googlu jsem nic rozumného nenašel... -mikymount -o barrier=1
a rozdiely medzijournal=ordered
ajournal=writeback
1, /boot ~100M (ext2 zbytek krom swap reiserfs) 2, swap ~3GB 3, / ~3GB 4, /usr ~9GB 5, /var ~2GB 6, /home ~zbytekVyužití systémových diskových oddílů se u mě pohybuje kolem 80% ale hodně experimentuju a nestíhám dělat častěji pořádek.
1.windows 2.zálohy 3.linux xfs 4.linux swap
... XFS do MBR ...nemtudom magyarül
Tiskni Sdílej: