Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
mount -o barrier=1
a rozdiely medzi journal=ordered
a journal=writeback
Daniel Robbins President/CEO, Gentoo Technologies, Inc. o 'vraj' probleme s ext3 na notebookoch:
I discovered that the disk corruption problems that people were experiencing had nothing to do with ext3 itself, but were being caused by certain laptop hard drives. Unfortunately, certain laptop hard drives now on the market have the dubious feature of ignoring any official ATA request to flush their write cache to disk. This isn't a wonderful design feature, although it has been allowed by the ATA spec up until recently. With these types of drives, there's no way for the kernel to guarantee that a particular block has actually been recorded to the disk platters. Although this sounds like a thorny problem, this particular issue by itself is probably not the cause of the data corruption problems that people have been experiencing. However, it gets worse. Some modern laptop hard drives have an even nastier habit of throwing away their write cache whenever the system is rebooted or suspended. Obviously, if a hard drive has both of these problems, it's going to regularly corrupt data, and there's nothing that Linux can do to prevent it from doing so.http://www-128.ibm.com/developerworks/library/l-fs8.html
autor otazky (ale hlavne vy) by mal poguglit pri EXT3:co dělá to -o barrier=1 ? V man mount ani na googlu jsem nic rozumného nenašel... -mikymount -o barrier=1
a rozdiely medzijournal=ordered
ajournal=writeback
1, /boot ~100M (ext2 zbytek krom swap reiserfs) 2, swap ~3GB 3, / ~3GB 4, /usr ~9GB 5, /var ~2GB 6, /home ~zbytekVyužití systémových diskových oddílů se u mě pohybuje kolem 80% ale hodně experimentuju a nestíhám dělat častěji pořádek.
1.windows 2.zálohy 3.linux xfs 4.linux swap
... XFS do MBR ...nemtudom magyarül
Tiskni
Sdílej: