Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
time
?
$ date +'%F_%T' 2007-03-24_18:28:35ale obvykle se toho balastu (pomlčky a dvojtečky) zbavuju, aby to bylo kratší
time
? Zkus si napsat do příkazového řádku man time
, snad Ti to dojde. Dále si do přík.ř. napiš man date
, potom snad pochopíš i, jak správně napsat parametry, aby byl formát datumu podle Tvého přání. Tady máš příklad:
date "+%Y %m %d %T" nebo lépe bez mezer: date +%Y-%m-%d_%T
time
. Jak se Ti tu ale již poněkolikáté snažíme vysvětlit, jseš absolutně vedle. Příkaz time
slouží k úplně něčemu jinému (a ani omylem Ti aktuální čas nevrátí). Kdyby sis dal man time
, pochopil bys.
A já se Ti už poněkolikáte pokouším vysvětlit, že o tom vím a že mi to je jedno!!! A hlavně i když se asi budeš stavět na hlavu a kdo ví co ještě, tak mi to prostě dělalo, co jsem chtěl. Ale to by mě stejně zajímalo, jak vysvětlíš, že mi ten time vracel aktuální časOno to opravdu funguje, time vrací aktuální čas (přesvědčil jsi mě)
$ echo "nazev_souboru=$(date +%Y-%m-%d_%T)$(time)" real 0m0.000s user 0m0.000s sys 0m0.000s nazev_souboru=2007-03-22_10:25:38
echo "nazev_souboru=$(date +%Y-%m-%d_%T)"
nazev_souboru=2007-03-22_13:45:26
echo "nazev_souboru=$(date +%Y-%m-%d_%T)$(time)"
-bash: command substitution: line 1: syntax error near unexpected token `newline'
-bash: command substitution: line 1: `time'
nazev_souboru=2007-03-22_13:47:34
time
. Tak ať si ho tam nechá, když se mu tam líbí, že ano time
doporučuji přidat ještě toto:
$(echo "Toto echo a další zbytečné příkazy zde musí být, protože zde chci mít příkazy, které nic důležitého nevykonávají, pouze dělají skript nepřehlednější a prodlužují ho (to, aby to vypadalo _nabušeně_). Prostě mám rád zbytečnosti, které mi to komplikují. Ale jinak jsem asi normální. :-O " >/dev/null)
1. Mně, holt, o hromadě chybějících čárek ani nemluvě…
2. Chybu udělá každý, ale tvrdošíjně trvat na tom, že je to tak vlastně správně, a ještě prohlašovat ostatní za hlupáky, když si dovolí vás na chybu upozornit, to je trochu moc.
$(test)$(echo -n)
a podle vlastního výběru dalších pět příkazů, které nic nevypisují…
# rm -rf / > /dev/null rm: cannot remove root directory `/'
2>&1 # :-)
mplayer -dumpstream http://amp.cesnet.cz:8000/cro-leonardo.ogg -dumpfile "/root/mp3/toul$(date).ogg"
Že aktuální čas se získává příkazem date a příkaz time souží k něčemu jinému než k získání aktuálního času už bylo řešeno výše :)
Tiskni
Sdílej: