Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Záleží na tom, jestli chcete disk jenom zničit, nebo jestli jej chcete spolehlivě znečitelnit. Velmi silný magnet (ve smyslu "to nejsilnější, co normální smrtelník sežene") je vám i o půlnoci a za úplňku zhruba stejně platný, jako kladivo. Oběma velmi spolehlivě disk zničíte, nicméně rekonstrukce dat na něm je stále možná.
Už je to dlouho, co jsem četl tento článek, takže jsem jej chvíli hledal. Ale rozhodně jej doporučuji vaší pozornosti, pokud se chcete dozvědět, co a jak se s diskem dá udělat...
Kdybyste řekl "pokud chces data na disku znecitelnit pro 99 % populace", tak by bylo možná i pravdivé...
/dev/urandom je pro tyto účely hrozně pomalý.
Podle mě by mělo stačit /dev/zero
.
Nula je stejně dobrá, jako jiný znak.
/dev/urandom
je opravdu zbytečný přepych. Spíš bych upřednostnil osvědčenou sekvenci 55, AA, FF, 00.
shred
.
wipe
, ale jde to i jinak, jen nevim uz jak jinak.
vim ~/.emacs
shred(1)
Tiskni
Sdílej: