Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
mv KG_KF1251405_999.kc_1999.kc._0.sk_0.sk_10x41-46_K.eps KF1251405.epsSkriptovat netreba.
for i in *.eps; do new_name="`echo $i | sed "s/^[^_]*_//" | sed "s/_.*//"`.eps" mv $i $new_name doneTenhle skriptik ti po spusteni prejmenuje vsechny soubory, ktere konci na .eps podle masky tech sedu ..
byl jsem smířenej s tím, že to budu nejen teď, ale i v dalších případech dělat ručně, což je ztráta času a navíc to vůbec není elegantní způsob i pro někoho jako jsem já, kdo do příkazové řádky, jakožto Linuxu, sotva pronikl.
Zdraví a pěkný den přejeExistuje nástroj rename
(alespoň v Debian-based distribucích), který by ti taky mohl pomoct. Dva příklady z manuálu:
# odstrani vsem *.bak souborum jejich priponu .bak rename ’s/\.bak$//’ *.bak # z velkych pismenek v nazvu vsech souboru udela mala rename ’y/A-Z/a-z/’ *
Tiskni
Sdílej: