Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Multiplatformní hororová adventura Whispering Willows je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 6. října.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za září (YouTube).
Byla vydána nová verze 1.50.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Vypíchnout lze podporu nastavení veth (virtual ethernet) v nmtui.
Byla vydána nová verze 24.1 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Xahea. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.1.0. Nově je pro sestavení potřeba Qt 6.7.
Přesně před 35 lety, 3. října 1989, byla vydána počítačová hra Prince of Persia. Jejím tvůrcem je Jordan Mechner.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu zářijový souhrn novinek. Po půl roce od předchozího. Vypíchnout lze nové desky StarPro64, Oz64 a Quartz64-Zero.
Byla zveřejněna ePetice Výzva za strategický přístup k digitalizaci: Kvalita, flexibilita a udržitelnost ve státních projektech.
Japonský Google rozšířil svou kolekci DYI fyzických klávesnic Gboard o klávesnici ve tvaru Möbiovy pásky. Pro zájemce repozitář na GitHubu.
set terminal.xterm.utf_8_io = 1
). Výsledek bohužel ani zdaleka neodpovídá stavu, který bych si představoval:
unicode_start
se mi podařilo sjednotit výsledky v Konsoli a virtuálních terminálech, teď už mám otazníčky všude
if [ $TERM = "linux" ]; then unicode_start fiFunguje to v rámci možností, protože elinks neumí počítat délku UTF-8 znaků (UTF-8 I/O zapnuté mám). Takže nabídky i stránky se rozhazují, protože pro něj 1 bajt = 1 znak.
unicode_start
jsem před chvilkou zkoušel, s ním právě dostanu místo diakritiky otazníky, viz #1
unicode_start
pokud jde o VT. Ukaž výstup příkazu locale
~/.zshrc
, výsledek zůstává stejný – všude (tedy v Konsoli i VT) jsou místo písmen s diakritikou stále otazníky.
# locale LANG= LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8" LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8" LC_TIME="cs_CZ.UTF-8" LC_COLLATE="cs_CZ.UTF-8" LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8" LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8" LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8" LC_NAME="cs_CZ.UTF-8" LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8" LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8" LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8" LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8" LC_ALL=cs_CZ.UTF-8
# grep UNICODE /etc/rc.conf | grep -v "#" UNICODE="yes" # cat /etc/conf.d/keymaps | grep -v "#" KEYMAP="us" SET_WINDOWKEYS="no" EXTENDED_KEYMAPS="" DUMPKEYS_CHARSET=""Používám americké rozložení klávesnice – vím, trochu obskurní kombinace.
KEYMAP="cz" SET_WINDOWKEYS="yes" EXTENDED_KEYMAPS="" DUMPKEYS_CHARSET="iso-8859-2"Musí to být nějaká drobnost - mám tu UTF-8 na třech Gentoo strojích a není problém.
DUMPKEYS_CHARSET
, SET_WINDOWKEYS
raději ne – před chvílí jsem to v rámci experimentů zkusil a klávesnice zešílela tak decentně, že jsem byl rád, když jsem se dostal do VT a nastavil to zpět
DUMPKEYS_CHARSET
u mě také způsobuje šílenství klávesnice a naprosto nepopsatelné chování.
slang
nainstalovaný nemám, ncurses
jsou zkompilovány z USE flagem unicode
– mám jej v globálním seznamu USE flagů.
man
em, u něj vypadá výstup přibližně takto.
Všechny ostatní programy ale fungují bez problému, nebo jsem alespoň žádné další problémové neobjevil.
man
u mě chodí špatně taky. Vlastně ne.
alias man='LC_ALL=en_US man'Asi by se to dalo vyřešit lépe, ale takhle mi to stačí
Tiskni Sdílej: