Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
u své grafické karty ATI X550 s 256 MB, jsem nucena pro 3D desktop využívat jen XGL. Nic nového, je to o kartách ATI známo, ale můj dotaz se týka spíše budoucnosti a zní: AIGLX neumí samotné karty nebo jen jejich ovladač stažený ze stránek ati.amd.com ? Myslíte, že někdy budou ATI schopny AIGLX, či jsem linuxem donucena zakoupit NVIDIA ? (Mé distro je Mandriva 2007.0 Powerpack)
MESA má dobrý ovladač, řekla bych, že ve 2D je i lepší než originál, ale 3D mi nejde a nějak to podle těch návodů neumím, inu klasický případ býválého Widláka..
LINUX Forever..
Z kterého je to roku?2006.
Jak ale říkám, je zasádní omyl vyvozovat z toho, že RMS radí lidem kupovat nvidie.Já vím. On radí pravej opak
Paradoxně jediné standalone karty na trhu, podporované svobodnými ovladači jsou právě od ATI, ať se to RMS líbí nebo ne.Dlouho už asi nebudou, Intel prej něco chystá. nVIDIA nezmiňuju, tam otevření jen tak nehrozí
direct rendering: No
Dočetla jsem se nějakém driveru pro 3D s názvem R300, ale nic takového tam nikde nemám.. Předem děkuji..
grep -e DRM -e AGP -e TMPFS .config
čili žádný výpis typu CONFIG_AGP=y
nemám.. Nevypíše se vůbec nic..
fglrx
a to jak vidno AIGLX nepodporuje!
Jak dostanu otevřený ovladač do mé distribuce ?Nijak. Už tam dávno je ;) Akorát je ho potřeba uvést ho do stavu před instalací fglrx, protože to přepsalo jeho 3D knihovny svými. Proto nejde DRI.
fglrx
. Nainstaluj balicek mesa
. Pripis do /etc/X11/xorg.conf
do sekce "Modules" Load "drm"
Restartuj Xka. Snad budes mit stesti /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
nebo u starších ovladačů /usr/share/fglrx/fglrx-uninstall.sh.
Ale musím ještě dodat, že linuxu dost ke štěstí chybí ta podpora výrobců HW. To jsou alespoň prvotní dojmy, které si tento, podotýkám skvělý, operační systém u mě a mých přátel udělal.. Jsem přeci zákazník těch výrobců HW, tak by neměli tupě ignorovat můj OS, ale na druhou stranu, by mě neměl můj OS omezovat ve výběru HW.. Ale i přesto všechno jsem za existenci linuxu moc ráda a dnes se divím, jak jsem vůbec mohla ztrácet tolik let u těch.. no však víte u čeho
Tiskni
Sdílej: