Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
dd if=/dev/partice of=/dev/jina_partice
. Omáčku okolo velikosti bloků, způsobu přenosu a jiných podstatných volbách hledej zde: man dd
. Nevím o který systém nechceš přijít, víc se k tomu dodat nedá (Co na to Microsoftí Helpdesk? ;)
cp /dev/partice /dev/jina_partice
, ale sam s tim nemam zkusenosti.
cp -ax / /new-disk
Vice na www.faqs.org/docs/Linux-mini/Hard-Disk-Upgrade.html
Dulezita rada nakonec - cti pomalu, poradne a minimalne dvakrat.A zalohuj! Jistota je jistota.
cp - apro root se bude hodit '-o bind'
mount -o bind /mnt/tmp cp -a /mnt/tmp/* /mnt/new_root/a ted ten grub:
grub-install --recheck --root-directory=/mnt/new_root /dev/new_disk grub-install --root-directory=/mnt/new_root /dev/new_diskA pokud si reknete, ze novy disk tak i novy root filesystem, tak si dejte pozor aby byla podpora v kernelu/initram
pro _mne_ (psat bez diakritiky SE VYPLATITo byla narážka na něco, nebo se jen tak raduješ)
Očividně se raduje. Jeho "mne" muze znamenat "mně" i "mne", čímž si pokryje pravopisné záludnosti tohoto zájmena (včetně 3 pádu). Blahopřeji autorovi k dobré volbě.pro _mne_ (psat bez diakritiky SE VYPLATITo byla narážka na něco, nebo se jen tak raduješ)
/boot
jako samostatný filesystém (v podstatě jen v případech, kdy vás k tomu donutí neschopnost BIOSu).
init 1
nebo telinit 1
), pak sync disků, remount root filesystému read-only (tuším, že i to) a mount druhého oddílu do /mnt..Překvapuje mě použití příkazu cp, pokud vím, ke kopii systému se nedoporučuje. V poradně SuSE byl kdysi následující návod, který jsem několikrát použil.
OLD ... starý kořenový adresář, NEW ... nový kořenový adresář
mount -OLD
tar -cSp --numeric-owner -f - . | (cd /new && tar -xSpvf - )
cp -a
spatneho?
cp
zachovává ACL, ale rsync
ne.
Tiskni
Sdílej: