Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
podle meho nazoru "zere" mandriva hodne pametiMandriva je distribuce GNU/Linuxu, tj. sama o sobě "nežere" více paměti než distribuce jiné, závisí vždy pouze na tom, co za aplikace a služby na ní provozujete. Z tohoto hlediska je jedno, kterou distribuci si vyberete, protože jsou to právě ony služby a aplikace, které tu paměť budou žrát. Takže jestli to samé, co provozujete na Mandrivě, budete provozovat jinde, paměťová náročnost by se změnit neměla. Máte-li problém s nedostatkem paměti, můžete povypínat ty služby, které nepotřebujete.
Ahoj, mam novy server a chci zkusit neco noveho.
Promiňte mi upřímnost, ale nepřipadá vám tento argument trochu uhozený?
Uz jsem si nainstaloval Debian a musim rict, ze i kdyz mam spustene graficke rozhrani mam zabrano asi 300MB RAM coz je vynikajici! Na mandrive jsem mel skoro 1GB!!!!
Kdybyste místo vykřičníků raději pořádně popsal, co jste tam měl vlastně spuštěného a co přesně znamenají ta čísla, mohli bychom se začít rozumně bavit o tom, kde je problém. Apropos, k čemu je na serveru dobré grafické prostředí?
total used free shared buffers cached Mem: 775884 594668 181216 0 24368 412120 -/+ buffers/cache: 158180 617704 Swap: 1052248 0 1052248…kdyz odectes buffers a cached vyjde ti neco kolem 370 mega na system
Jak jste přišel na 370 MB? Ve vašem výpisu vidím necelých 155 MB.
Tiskni
Sdílej: