V souvislosti s nárůstem falešných webových stránek, které se vydávají za oficiální webové stránky Portálu občana, Portálu identity občana nebo Portálu veřejné správy, se Digitální a informační agentura (DIA) rozhodla urychlit přechod Národní identitní autority na jednotnou státní doménu gov.cz a identitaobcana.cz tak přešla na identita.gov.cz [tisková zpráva].
Byla vydána verze 0.5.18 open source správce počítačových her na Linuxu Lutris (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2024. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2024. Pro programátory v TypeScriptu Advent of TypeScript. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2024…
Organizace Software Freedom Conservancy (SFC) společně se svým členským projektem OpenWrt oznámila oficiální spuštění prodeje Wi-Fi routeru OpenWrt One vyrobeného ve spolupráci s Banana Pi. Cena je 89 dolarů nebo 68,42 dolarů jenom deska. Z každého prodeje jde 10 dolarů do fondu OpenWrt v Software Freedom Conservancy. Projekt OpenWrt představil plán na výrobu vlastního routeru letos v lednu při příležitosti 20. výročí projektu.
Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.15. Díky 294 přispěvatelům.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.11 Stirk. Přehled novinek v Changelogu.
Byla vydána verze 0.82 telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu. Vypíchnuta je vylepšená podpora Unicode.
Vánoční RoboDoupě bude v sobotu 7. prosince. Na programu je Úvod do ESP-NOW nebo Netradiční použití H-můstků.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-7 Focal, tj. sedmé stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
podle meho nazoru "zere" mandriva hodne pametiMandriva je distribuce GNU/Linuxu, tj. sama o sobě "nežere" více paměti než distribuce jiné, závisí vždy pouze na tom, co za aplikace a služby na ní provozujete. Z tohoto hlediska je jedno, kterou distribuci si vyberete, protože jsou to právě ony služby a aplikace, které tu paměť budou žrát. Takže jestli to samé, co provozujete na Mandrivě, budete provozovat jinde, paměťová náročnost by se změnit neměla. Máte-li problém s nedostatkem paměti, můžete povypínat ty služby, které nepotřebujete.
Ahoj, mam novy server a chci zkusit neco noveho.
Promiňte mi upřímnost, ale nepřipadá vám tento argument trochu uhozený?
Uz jsem si nainstaloval Debian a musim rict, ze i kdyz mam spustene graficke rozhrani mam zabrano asi 300MB RAM coz je vynikajici! Na mandrive jsem mel skoro 1GB!!!!
Kdybyste místo vykřičníků raději pořádně popsal, co jste tam měl vlastně spuštěného a co přesně znamenají ta čísla, mohli bychom se začít rozumně bavit o tom, kde je problém. Apropos, k čemu je na serveru dobré grafické prostředí?
total used free shared buffers cached Mem: 775884 594668 181216 0 24368 412120 -/+ buffers/cache: 158180 617704 Swap: 1052248 0 1052248…kdyz odectes buffers a cached vyjde ti neco kolem 370 mega na system
Jak jste přišel na 370 MB? Ve vašem výpisu vidím necelých 155 MB.
Tiskni Sdílej: