Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
su
, zadáš heslo roota a pak dáš mc
a tam uděláš, co potřebuješ.
Z Windows, kde jsem byl permanentne jako administrator na takove zachazeni samozrejme nejsem zvykly.
Vitej v krajich kde se bezpecnost bere vazne. Bacha na usta, RTFM se tu nosi zatracene nizko u pasu
Asi nejjednodussi reseni by bylo strcit lokaliziacni soubor do adresare .opera ve tvem domovskem adresari. Ostatni uzivatele ho budou tezko hledat ale je v unixove filozofii "na svem miste".
Pokud tve srdce opravdu touzi po /usr/share/opera/, pak potrebujes reseni pro cele muze - opravdovenho a nefalsovaneho roota. Tady to zacne byt trochu vagni - nevim jake desktopove prostredi je ve hre a co hur, lidi od mindraka maji nehezky zvyk odstranovat z balicku programy a nahrazovat je vlastnimi nedomrlymi draky. Zhruba receno hledas spravce souboru beziciho s pravy roota. V klasickych KDE ho najdes v KMenu/System/Vice../Spravce souboru - superuzivatelsky rezim. Druha moznost je Kmenu/Spustit a "kdesu konqueror"
(jeste porad to neni prikazova radka ale jsi blizko
Pokud jsi gnom neporadim vic nez "hledej smudlo", nekde to tam musi byt ale snad se tu najde nejaky kolega gnomista.
Pri praci s rootem bud samozrejme opatrny, neodpousti. konqueror/nautilus sice trochu ohlazuje hrany ale porad se to ridi heslem: je to uzivatelsky privetive - kdyz vis co delas
...nebudou prilis obtezovat...
Prave proto ze patris mezi ty vzacny lidi kteri se o to staraji tak nebudou.
Z Windows, kde jsem byl permanentne jako administrator na takove zachazeni samozrejme nejsem zvykly.Tak si buď zvykni nebo používej Windows XP. Lepší radu pro tebe nemam ;).
Krusader v me instalaci Mandriva 2007.1 bohuzel neni a neni k nalezeni v zadnem balicku pres to vyhledavani....jak už jsem psal, problém bude v blbě nastavenejch zdrojích pro stahování...
[root@localhost ~]# urpmq -i krusader Name : krusader Version : 1.70.1 Release : 1mdv2007.0 Group : File tools Size : 5997042 Architecture: i586 Source RPM : krusader-1.70.1-1mdv2007.0.src.rpm Build Host: n5.mandriva.com Packager : Iurt the rebuild bot <warly@mandriva.com> URL : http://krusader.sourceforge.net Summary : Advanced twin-panel file-manager for KDE 3.x Description : Krusader is an advanced twin-panel (commander-style) file-manager for KDE 3.x (similar to Midnight or Total Commander) but with many extras. It provides all the file-management features you could possibly want. Plus: extensive archive handling, mounted filesystem support, FTP, advanced search module, viewer/editor, directory synchronisation, file content comparisons, powerful batch renaming and much much more. It supports the following archive formats: tar, zip, bzip2, gzip, rar, ace, arj and rpm and can handle other KIOSlaves such as smb:// or fish:// It is (almost) completely customizable, very user friendly, fast and looks great on your desktop! You should give it a try. [root@localhost ~]# urpmi krusader ftp://ftp.mandrivauser.cz/Mandrivalinux/official/2007.1/i586/media/contrib/release/krusader-1.70.1-1mdv2007.0.i586.rpm 6% z 2548k hotovo, ETA = 0:00:28, rychlost = 244k
rpm -qa | grep opera
opera-cs-cz-sk-mdv-cyron-9.2.3-1
opera-9.23-20070809.1
Takže šachy s přesunutím souboru nebyly potřebné.
Tiskni Sdílej: