Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
zarizeni -> brana-providera -> internetChci aby toto zařízení šlo zapojit i takto a bez změny default gateway:
zarizeni -> moje-brana -> brana-providera -> internetLze to nějak "přemostit", aby zařízení ani nezaregistrovalo, že je ještě za jedním routerem a abych na zařízení mohl nechat nastavenou branu-providera?
brana-providera
.
moje-brana: eth0 - mac nejaka, ip nejaka eth0:1 - mac zarizeni, ip zarizeni eth1 - vnitrni sit zarizeni pichnuty pres switch na eth1 a ma ip: zarizeni a mac: zarizeniProjde to?
eth0:1
zapomeňte, to už je skoro devět let obsolete.
ip
. Tzv. IP aliasing se používal pouze v jádrech řady 2.0, to už je dost dávno.
Takhle je to jednodušší a taky to funguje.Ono to jenom vypadá, že to funguje…
Takhle je to jednodušší a taky to funguje.
Ne, nefunguje. IP aliasing v jádře počínaje verzí 2.2.0 (leden 1999) není. Příkaz ifconfig
pouze předstírá, že to funguje dál - a to ne moc dokonale.
a můžu pro něj nastavit i jinou bránu
Autory nástrojů, které lidem vsugerovávají takové bludy, by měli hnát k zodpovědnosti. Brána se nepřiřazuje rozhraní. Naopak, nalezená nejvýhodnější položka směrovací tabulky teprve určí odchozí rozhraní.
eth0:1
nastavit MTU, zkuste na něj nasadit qdisc, zkuste ho použít jako argument podmínky -i
v netfilteru. Uvidíte sám… A nebo ještě lépe: za předpokladu, že jste přes rozhraní eth0
vzdáleně přihlášen, zkuste shodit interface eth0:1
shodit. To je docela názorné…
To jo, ale u distribučních konfigů se to nastavuje v položce pro rozhraní.
Jak už jsem napsal, autoři takových nástrojů by zasloužili pár facek. Konfigurace směrování nemá co dělat pod konfigurací rozhraní.
Třeba mohu rovnou pod definici eth0 napsat gateway xx.xx.xx.xx a nemusím to jinak rozepisovat tj. automaticky co je ve stejné síti v definici eth0 má tuhle bránu.
Aha. Takže aby měla další diskuse smysl, nastudujte si, prosím, základy toho, jak směrování funguje. To, co jste právě napsal, je naprostý nesmysl.
auto eth0 iface eth0 inet static address 1.2.3.4 netmask 255.255.255.0 broadcast 1.2.3.255 gateway 1.2.3.1- default gateway je 1.2.3.1 pokud pridam eth1 a tam nastavim gateway jinou, mam dve default gateway, z nich se pouzije ta prvni, tzn. pokud mam jen jedno rozhrani, je to pro mne zjednoduseni prace. Asi jsem se predtim blbe vyjadril.
mam dve default gateway, z nich se pouzije ta prvni
Co to přesně znamená "ta první"? A co jste myslel formulací "automaticky co je ve stejné síti v definici eth0 má tuhle bránu"? Jak už jsem napsal, brána se nepřiřazuje rozhraní, protože by to nedávalo smysl, protože naopak teprve z vybrané položky směrovací tabulky se to rozhraní určí. A pokud jste v tom vašem příkladu myslel destinace z rozsahu 1.2.3.0/24, tak ty se samozřejmě přes žádnou bránu neroutují.
moje-brana
je určena k loggování/statistice/... prošlého trafficu..zarizeni
nebo jejich větší počet:zarizeni
přeposílal dál na bránu ISP a na interface stroje moje-brana
směrem k ISP nastavit IP a MAC, kterou má zarizeni
..BRIDGED, it uses two network interfaces and forward the traffic from one to the other while performing sniffing and content filtering. This sniffing method is totally stealthy since there is no way to find that someone is in the middle on the cable. You can look at this method as a mitm attack at layer 1. You will be in the middle of the cable between two entities. Don't use it on gateways or it will transform your gateway into a bridge.Dále snad
tcpbridge
z "balíku" tcpreplay..
Tiskni
Sdílej: