Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Zalíbil se mi rdiff-backup a usmyslel jsem si, že s ním budu zálohovat jeden server s Windows 2003 na linuxový stroj. Protože smbfs client mi proti windows2K3 nešel vůbec a cifs generoval obrovské množství chyb typu CIFS VFS: No response to cmd 46 mid 7185
, řekl jsem si, že si na ty widle nainstaluju cygwin a v něm nfs server. Na serveru jsou dva disky, které chci zálohovat - E a Z.
Takže jsem na windows v cygwinu dle cygwin NFS howto udělal:
mkdir /nfs mkdir /nfs/e mkdir /nfs/z mount e: /nfs/e mount z: /nfs/za udělal /etc/exports:
/nfs linux.domena.local(ro,no_root_squash,anonuid=544,anongid=544)Potom jsem na linuxovém stroji namountoval adresář
sudo mount -t nfs server.domena.local:/nfs /mnt/server/Tak, a když udělám:
ls /mnt/server/e
vidím správně obsah disku E:.ls /mnt/server/z
vidím správně obsah disku Z:.
ls /mnt/server/e
vidím pořád disk Z: !.
Po umountu a opakovaném mountu to můžu zopakovat i obráceně:
ls /mnt/server/Z
vidím správně obsah disku Z:.
Následně ls /mnt/server/e
vidím správně obsah disku E:.
Ale po opakovaném ls /mnt/server/z
vidím pořád disk E: !.
Prostě když se podívám na ten druhý adresář, vidím ho už pořád, i místo toho prvního. Věděl by někdo, kdo má zkušenosti s cygwin a s nfs, kde je chyba? Přijde mi, že to je spiš problém na straně serveru. Nebo musím použít nějakou volbu u klienta? Díky moc za každý nápad. Jo, ještě drobnost - ten Linuxový stroj běží pod VMWare na tom Windows serveru. Ale to by snad mělo být jedno. Distribuce je Debian Etch. Jo, vím, že se dá rdiff-backup zprovoznit pod cygwin na windows. Ale potřeboval bych to takto.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: