Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Ahoj, mě se to chová podobně - občas nereaguje na stisk klávesy, ale připisoval jsem to od počátku mým prstům, přeci jen jsem zvyklý na klasickou klávesnici (= externí) a ta má jiný zdvih kláves, když připojím externí (usb) tak píšu úplně normálně...
Webkamera mi také nefunguje, ale víc mne trápí dálkové ovládání - občas bych jej i použil, kdybych byl schopen jej rozchodit. Hraji si s lirc, ale netuším jaké použít moduly do jádra a s těmi co jsem zkusmo nahrál mi mode2 nic nevypisuje.
Spousta otázek :) Problém může bejt v jádře, v Xkách nebo přímo v HW. Takže zkus jestli se ti to takhle chová jen v Xkách nebo i v shellu (čistý shell, z Xek ctrl+alt+F1). Pak zkus jestli to dělá když vypneš touchpad. (http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=4140545 tady se to řeší a někdo to tam řešil prodejem nb). Osobně bych notebook vrátil. Kámoš s Fujistu dodnes chladí procesor nějak pochybně, protože ve win se o to starala utilitka (fajn když se win hryznout v nějakym dobrym cyklu).
Problém s najednou hrajícíma sluchátkama i reprákama se vyřešil (v archlinuxu tedy) jednou z aktualizací jádra. Nicméně.. měl by v alsamixeru existovat přepínač tak ho zkus. Pokud nepomůže tak zkus alsaconf.
Kamerka je kapitola sama pro sebe. Linux jich podporuje hodně. Takže zkus driver spca5xx (hledej ve svý distribuci spca v balíčcích) a k němu program spcaview.
S tlačítkama neporadim :(
Tiskni
Sdílej: