3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Ahoj, prosím o radu s problémem se Sambou. V jednoduché LAN mám dva stroje (ArchLinux), oba v režimu server
. Když spustím smbtree
na jednom z nich, vypíše správně názvy všech prostředků, svých i vzdálených. Na druhém stroji se ale vypíše úplná blbost — u obou počítačů jsou vidět lokální sdílené prostředky, jako by vzdálený stroj byl navlas shodný s lokálním. (To samozřejmě není pravda.) Asi jde o nějaký detail, na který jsem zapomněl, ale fakt na to nemůžu přijít.
Nechtěl jsem sem hned cpát celý výstup z testparm
. Ale udělám to, pokud to bude nezbytné.
wins support = yes
nemám ani na jednom stroji. Ani klienta, ani server.
Ještě jsem zkoušel vypnout samba server na počítači, kde smbtree
ukazuje nesmysly, a pak na tomtéž počítači spustit opět smbtree
. Ukáže se (správný) název druhého počítače a vzápětí chybové hlášení „spojení odmítnuto“, protože ten druhý počítač se hledá pod IP adresou 127.0.0.1. (To vysvětluje, proč se při zapnutém samba serveru zaměňuje s lokálním.) Jenže nmblookup
ukazuje správnou IP adresu toho vzdáleného počítače.
Musím konstatovat, že nechápu, co se tam děje. Je nějaký způsob, jak bych to mohl diagnostikovat?
Aha, tak když nastavím jeden stroj jako WINS server a druhý jako WINS klient, funguje to. No ale proč? Předtím mi to fungovalo i bez WINS...
Tiskni Sdílej: