Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
zatímco externím adresátům posílal poštu jako RELAY přes externího ISP a jeho poštovní server SMTP.Pokud externí = cizí, tak je jasné, že to nejde. ISP průchozí provoz obvykle povoluje jen vlastním zákazníkům.
# Please be sure to read the /usr/share/doc/postfix/README.MDK file # to learn about differences from stock postfix to Mandriva package. # This file contains only the parameters changed from a default install # see /etc/postfix/main.cf.dist for a commented, fuller version of this file. # These are changed by postfix install script readme_directory = /usr/share/doc/postfix/README_FILES html_directory = /usr/share/doc/postfix/html sendmail_path = /usr/sbin/sendmail.postfix setgid_group = postdrop command_directory = /usr/sbin manpage_directory = /usr/share/man daemon_directory = /usr/lib/postfix newaliases_path = /usr/bin/newaliases mailq_path = /usr/bin/mailq queue_directory = /var/spool/postfix mail_owner = postfix # User configurable parameters inet_interfaces = all mynetworks_style = subnet #delay_warning_time = 4h smtpd_banner = $myhostname ESMTP $mail_name ($mail_version) (Mandriva Linux) unknown_local_recipient_reject_code = 450 smtp-filter_destination_concurrency_limit = 2 lmtp-filter_destination_concurrency_limit = 2 recipient_delimiter = + owner_request_special = no alias_database = hash:/etc/postfix/aliases alias_maps = hash:/etc/postfix/aliases delay_warning_time = 2h myhostname = server.cosi.cz mydomain = cosi.cz mydestination = $myhostname, localhost.$mydomain, $mydomain mynetworks = 127.0.0.0/24, 192.168.0.0/16 debug_peer_level = 1 home_mailbox = Maildir/ mail_spool_directory = /var/spool/mail maximal_queue_lifetime = 5d message_size_limit = 10240000 myorigin = $myhostname relay_domains = $mydestination relayhost = out.smtp.cz virtual_alias_maps = hash:/etc/postfix/virtual
alias_database = hash:/etc/postfix/aliases alias_maps = hash:/etc/postfix/aliases command_directory = /usr/sbin config_directory = /etc/postfix daemon_directory = /usr/lib/postfix debug_peer_level = 1 delay_warning_time = 2h home_mailbox = Maildir/ html_directory = /usr/share/doc/postfix/html inet_interfaces = all mail_owner = postfix mail_spool_directory = /var/spool/mail mailq_path = /usr/bin/mailq manpage_directory = /usr/share/man maximal_queue_lifetime = 5d message_size_limit = 10240000 mydestination = $myhostname, localhost.$mydomain, $mydomain mydomain = neco.cz myhostname = server.neco.cz mynetworks = 127.0.0.0/24, 192.168.0.0/16 mynetworks_style = subnet myorigin = $myhostname newaliases_path = /usr/bin/newaliases owner_request_special = no queue_directory = /var/spool/postfix readme_directory = /usr/share/doc/postfix/README_FILES recipient_delimiter = + relay_domains = $mydestination relayhost = [out.smtp.cz] sendmail_path = /usr/sbin/sendmail.postfix setgid_group = postdrop smtpd_banner = $myhostname ESMTP $mail_name ($mail_version) (Mandriva Linux) unknown_local_recipient_reject_code = 450 virtual_alias_maps = hash:/etc/postfix/virtualSnad Vás něco napadne - já už nevím - snad jen co s tou autentifikací ? ACTIVE24 standardně požaduje SMTP auth. Jak tohle udělá POSTFIX ?
main.cf:
smtp_sasl_auth_enable = yes
smtp_sasl_password_maps = hash:/etc/postfix/sasl_passwd
smtp_sasl_security_options =
relayhost = [smtp.neco.cz]
sasl_passwd:
smtp.neco.cz jmeno:heslo
Pokud nepujde, zkus s/bez zavorek. Fungovat by to melo takhle, ale nezkousel jsem.
mech_list: plain login # To authenticate using the separate saslauthd daemon, (e.g. for # system or ldap users). Also see /etc/sysconfig/saslauthd. #pwcheck_method: saslauthd #saslauthd_path: /var/lib/sasl2/mux # To authenticate against users stored in sasldb. pwcheck_method: auxprop auxprop_plugin: sasldb sasldb_path: /var/lib/sasl2/sasl.dbdo sasl.db jsem nahrál pomocí saslpasswd2 data (jméno nadřízeného SMTP serveru jméno:heslo) a stále nic ...
smtp_sasl_auth_enable = yes smtp_sasl_password_maps = hash:/etc/postfix/isp_auth smtp_sasl_security_options = noanonymousjenže to mi nechodí, i když to v tom souboru isp_auth mám ve tvaru
smtp.poskytovatel.cz username:passwordCo s tím ?
relayhost
?
out.smtp.czcož je odchozí POSTFIXový server ACTIVE 24 ... Taky by mne zajímalo, jestli není nějaká souvislost s metodou, jak se testují moji příchozí, t.j. nastavení souboru
/sasl2/smtpd.confneboli chci říct, jestli není problém v tom, že musí být sasl2 auth funkční i třeba pro zpětnou komunikaci od ISP SPTP serveru zpátky na můj POSTFIX. Protože to furt řve, že není vhodná metoda ... Přece authentizace uživatelů mého SMTP nemá nic s tím, jak se hlásí (autentifikuje) uživatel na nadřazeném účtu. Přece proto, aby ho postfix Active 24 pustil na RELAY, ještě nemusí být user povinně autentifikován SASL metodou předchozím POSTFIX serveru (u mne)? Každá část má přece jinou DB. Nebo snad chce někdo říct, že kdybych měl špatně nebo vůbec nastavenou autentizaci na SMTPD, že by nešla ani kontrola směrem nahoru tou mapou ?
out.smtp.cz
, bez hranatých závorek?
Autentizace na SMTP serveru a autentizace SMTP klienta spolu vůbec nesouvisí. Vždyť teď se náhodou pokoušíte e-maily odesílat přes Postfix, který umí být zároveň serverem, ale většina uživatelů bude přes ten server ISP odesílat e-maily z nějakého poštovního klienta (Thunderbird, Outlook), který rozhodně žádné serverové schopnosti SMTP nemá, natož aby uměl autorizovat klienty.
Tiskni
Sdílej: