Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
zatímco externím adresátům posílal poštu jako RELAY přes externího ISP a jeho poštovní server SMTP.Pokud externí = cizí, tak je jasné, že to nejde. ISP průchozí provoz obvykle povoluje jen vlastním zákazníkům.
# Please be sure to read the /usr/share/doc/postfix/README.MDK file # to learn about differences from stock postfix to Mandriva package. # This file contains only the parameters changed from a default install # see /etc/postfix/main.cf.dist for a commented, fuller version of this file. # These are changed by postfix install script readme_directory = /usr/share/doc/postfix/README_FILES html_directory = /usr/share/doc/postfix/html sendmail_path = /usr/sbin/sendmail.postfix setgid_group = postdrop command_directory = /usr/sbin manpage_directory = /usr/share/man daemon_directory = /usr/lib/postfix newaliases_path = /usr/bin/newaliases mailq_path = /usr/bin/mailq queue_directory = /var/spool/postfix mail_owner = postfix # User configurable parameters inet_interfaces = all mynetworks_style = subnet #delay_warning_time = 4h smtpd_banner = $myhostname ESMTP $mail_name ($mail_version) (Mandriva Linux) unknown_local_recipient_reject_code = 450 smtp-filter_destination_concurrency_limit = 2 lmtp-filter_destination_concurrency_limit = 2 recipient_delimiter = + owner_request_special = no alias_database = hash:/etc/postfix/aliases alias_maps = hash:/etc/postfix/aliases delay_warning_time = 2h myhostname = server.cosi.cz mydomain = cosi.cz mydestination = $myhostname, localhost.$mydomain, $mydomain mynetworks = 127.0.0.0/24, 192.168.0.0/16 debug_peer_level = 1 home_mailbox = Maildir/ mail_spool_directory = /var/spool/mail maximal_queue_lifetime = 5d message_size_limit = 10240000 myorigin = $myhostname relay_domains = $mydestination relayhost = out.smtp.cz virtual_alias_maps = hash:/etc/postfix/virtual
alias_database = hash:/etc/postfix/aliases alias_maps = hash:/etc/postfix/aliases command_directory = /usr/sbin config_directory = /etc/postfix daemon_directory = /usr/lib/postfix debug_peer_level = 1 delay_warning_time = 2h home_mailbox = Maildir/ html_directory = /usr/share/doc/postfix/html inet_interfaces = all mail_owner = postfix mail_spool_directory = /var/spool/mail mailq_path = /usr/bin/mailq manpage_directory = /usr/share/man maximal_queue_lifetime = 5d message_size_limit = 10240000 mydestination = $myhostname, localhost.$mydomain, $mydomain mydomain = neco.cz myhostname = server.neco.cz mynetworks = 127.0.0.0/24, 192.168.0.0/16 mynetworks_style = subnet myorigin = $myhostname newaliases_path = /usr/bin/newaliases owner_request_special = no queue_directory = /var/spool/postfix readme_directory = /usr/share/doc/postfix/README_FILES recipient_delimiter = + relay_domains = $mydestination relayhost = [out.smtp.cz] sendmail_path = /usr/sbin/sendmail.postfix setgid_group = postdrop smtpd_banner = $myhostname ESMTP $mail_name ($mail_version) (Mandriva Linux) unknown_local_recipient_reject_code = 450 virtual_alias_maps = hash:/etc/postfix/virtualSnad Vás něco napadne - já už nevím - snad jen co s tou autentifikací ? ACTIVE24 standardně požaduje SMTP auth. Jak tohle udělá POSTFIX ?
main.cf:
smtp_sasl_auth_enable = yes
smtp_sasl_password_maps = hash:/etc/postfix/sasl_passwd
smtp_sasl_security_options =
relayhost = [smtp.neco.cz]
sasl_passwd:
smtp.neco.cz jmeno:heslo
Pokud nepujde, zkus s/bez zavorek. Fungovat by to melo takhle, ale nezkousel jsem.
mech_list: plain login # To authenticate using the separate saslauthd daemon, (e.g. for # system or ldap users). Also see /etc/sysconfig/saslauthd. #pwcheck_method: saslauthd #saslauthd_path: /var/lib/sasl2/mux # To authenticate against users stored in sasldb. pwcheck_method: auxprop auxprop_plugin: sasldb sasldb_path: /var/lib/sasl2/sasl.dbdo sasl.db jsem nahrál pomocí saslpasswd2 data (jméno nadřízeného SMTP serveru jméno:heslo) a stále nic ...
smtp_sasl_auth_enable = yes smtp_sasl_password_maps = hash:/etc/postfix/isp_auth smtp_sasl_security_options = noanonymousjenže to mi nechodí, i když to v tom souboru isp_auth mám ve tvaru
smtp.poskytovatel.cz username:passwordCo s tím ?
relayhost
?
out.smtp.czcož je odchozí POSTFIXový server ACTIVE 24 ... Taky by mne zajímalo, jestli není nějaká souvislost s metodou, jak se testují moji příchozí, t.j. nastavení souboru
/sasl2/smtpd.confneboli chci říct, jestli není problém v tom, že musí být sasl2 auth funkční i třeba pro zpětnou komunikaci od ISP SPTP serveru zpátky na můj POSTFIX. Protože to furt řve, že není vhodná metoda ... Přece authentizace uživatelů mého SMTP nemá nic s tím, jak se hlásí (autentifikuje) uživatel na nadřazeném účtu. Přece proto, aby ho postfix Active 24 pustil na RELAY, ještě nemusí být user povinně autentifikován SASL metodou předchozím POSTFIX serveru (u mne)? Každá část má přece jinou DB. Nebo snad chce někdo říct, že kdybych měl špatně nebo vůbec nastavenou autentizaci na SMTPD, že by nešla ani kontrola směrem nahoru tou mapou ?
out.smtp.cz
, bez hranatých závorek?
Autentizace na SMTP serveru a autentizace SMTP klienta spolu vůbec nesouvisí. Vždyť teď se náhodou pokoušíte e-maily odesílat přes Postfix, který umí být zároveň serverem, ale většina uživatelů bude přes ten server ISP odesílat e-maily z nějakého poštovního klienta (Thunderbird, Outlook), který rozhodně žádné serverové schopnosti SMTP nemá, natož aby uměl autorizovat klienty.
Tiskni
Sdílej: