Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source notebooku MNT Pocket Reform od společnosti MNT Research. Notebook má mechanickou klávesnici s RGB podsvícením a 7 palcový displej s rozlišením 1920×1200 pixelů. Cena začíná na 899 dolarech. Před třemi lety proběhla úspěšná kampaň na podporu notebooku MNT Reform.
jhead -ta<+|-><timediff%gt;
. Potom nastavit mtime souboru podle exif je jhead -ft *
.
1) Zvolte File -> New collection. Zobrazí se okno, do kterého nataháte fotky. Pořadí lze libovolně měnit.
2) Označte všechny fotky (např. CTRL + A).
3) Klikněte pravým tlačítkem na seznam označených souborů a vyberte Rename.
4) Objeví se dialogové okno, ve kterém zaškrtněte Auto rename. Nyní můžete soubory přejmenovat.
1) Označte fotky, které chcete třídit. Klikněte na seznam vybraných fotek pravým tlačítkem a z kontextové nabídky zvolte Add to catalog.
2) Přidejte fotky do existujícího katalogu nebo si vytvořte nový katalog.
3) Klikněte na ikonu Catalogs (gThumb se přepne do režimu katalogu) a přeházejte fotky v katalogu podle potřeby.
4) Označte všechny fotky v katalogu. Klikněte na seznam pravým tlačítkem a zvolte Rename.
5) Objeví se dialogové okno, ve kterém zvolte Sort: manual order. Upravte další volby podle potřeby a fotky přejmenujte.
Pri predstave ze potrebuju presunout treba 20 fotek o tricet dopredu a budu muset vsech tricet prejmenovat, misto toho abych je oznacil a pretahnul mysi...Na tohle se da pouzit par triku s adresarema a rename. Treba ze vytvoris adresare, rozhazis je do nich a pomoci rename z nadrazeneho adresare nahradis lomitko v nazvu souboru za pomlcku.
A co takhle GQview? Umi hromadne otacet, prejmenovavat, radit a vidite i foto a ma hafo jinych vymozenosti... Hlavne je to hodne rychlej prohlizec obrazku...
Tiskni
Sdílej: