Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Asus Maximus Formula - Intel X38 Intel Core 2 Quad Q6600 2,40GHz 8MB 1066MHz 775pin BOX SAPPHIRE HD 3870, 512MB DDR4 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz PC6400 A-DATA Extreme Edition Vitesta 2x SATA II Seagate (bez RAID, proste 2 disky) 1x SATA DVD-ROMPocitac jede na prvni zapnuti. Bohuzel, linux uz tolik snahy neprojevuje. Vetsina distribuci (32b) natahne jadro a skonci cernou obrazovkou. Jen Fedora8 64b a MDV2008 64b se povedlo nainstalovat a daji se provozovat. Fedora jede, MDV nenahodi X11, coz bude problem graficke karty. Pokud mate nekdo nejakou zkusenost s vyse uvedenym HW (krom rady koupit neco jineho :) budu vdecny. Diky a pekny vecer, Standa
A jak zní konkrétní dotaz? Vypadá to, že Ti ve Fedoře všechno šlape. Nebo i tam něco drhne? Je úplně jedno jakou použiješ distribuci, nejlépe tu, které nejvíce rozumíš. Když to šlape v jedné, bude to šlapat i v druhé, je to pouze otázka kernelu. Jediné co musíš udělat, když máš příliš nový HW, je kompilace nejnovějšího jádra. A je pouze na Tobě, zdali ho přidáš rovnou do instalátoru nebo nainstaluješ systém na jiném kompu a do nového šoupneš rovnou HDD s hotovou instalací.
BTW: Řešit po koupi HW zdali je podporovaný v Linuxu není moc rozumné, můžeš pak splakat nad výdělkem. Příště raději přizpůsob výběr dle dostupnosti kvalitních ovladačů. Nadupané železo s nevyladěným ovladačem je bezcenné. Docela mě štve, že je výrobcům tolerován prodej polofunkčního HW. Tak ať Ti to šlape
Tiskni
Sdílej: