Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
glxinfo | grep directjo, a ty výpisy na openpaste mi nějak nejedou (jenže to mi kdysi třeba týden odmítalo najet libko, i když všude jinde jelo, takže podezírám kyslíky)
mesa-7.0.2-3.fc8.src.rpm
. Nainstaloval jsem si ho (v ~/.rpmmacros
mám nastaveno %_topdir /home/michich/rpm
). Taky jsem si stáhnul ten patch, pojmenoval jsem ho mesa-7.0.2-mesa-wine.patch
a uložil do ~/rpm/SOURCES
.
Vlezl jsem do ~/rpm/SPECS a nechal si vytvořit Fedorou opatchované zdrojáky:
rpmbuild -bp --nodeps mesa.specObjevily se v
~/rpm/BUILD/Mesa-7.0.2
. Vlezl jsem tam a zkusil nanečisto, jestli ten patch půjde aplikovat:
patch -p1 --dry-run < ~/rpm/SOURCES/mesa-7.0.2-mesa-wine.patchJelikož
patch
neprotestoval, tak jsem se vrátil do ~/rpm/SPECS
a upravil jsem mesa.spec
:
- Změnil jsem Release: 3%{?dist}
na Release: 3.michich1%{?dist}
, abych později věděl, že nemám originál.
- Přidal jsem řádek Patch33: mesa-7.0.2-mesa-wine.patch
pod ostatní řádky s patchi.
- Přidal jsem řádek %patch33 -p1 -b .mesa-wine
pod ostatní řádky s makry pro aplikování patchů.
Sestavil jsem si upravený zdrojový balík:
rpmbuild -bs --nodeps mesa.specVznikl mi soubor
~/SRPMS/mesa-7.0.2-3.michich1.fc8.src.rpm
, který jsem dal buildnout v mock
u (To je nástroj na sestavování balíků v chrootu. Nevím, jaká je jeho obdoba v Mandraku, ale jde to buildnout i normálně s rpmbuild
, když jsou nainstalované BuildRequires.)
mock -r fedora-8-x86_64 ~/SRPMS/mesa-7.0.2-3.michich1.fc8.src.rpm
1:Používam Slackware CurrentAha, před měsícem jsi měl Mandrivu.
2: Ako a kde si mámstiahnúť ten patch? - na tej stránke nikde nevidím download toho pachuKlik na "commitdiff" a pak na "plain".
3: Ako to mám opatchovat?Zřejmě pomocí patch -p1 < soubor.patch
4: Potrebujem všetky tri balíky?Nevím.
Tiskni
Sdílej: