abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 23:55 | Humor

    Spouštět webový prohlížeč jenom kvůli nákupu kávy? Nestačí ssh? Stačí: ssh terminal.shop (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (13%)
     (31%)
     (38%)
     (19%)
    Celkem 16 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 19:48
    Rozcestník

    Dotaz: Programovani AVR v Linuxu

    boldak avatar 21.5.2008 14:08 boldak | skóre: 6 | blog: Boldakuv_blok
    Programovani AVR v Linuxu
    Přečteno: 2316×
    Dobry den, mam v planu zacat programit jednocipy v Cecku pod Linuxem.. Precetl sem si zde par diskuzi a myslim ze tri clanky tady na abccku a mam z toho gulas v hlave.. Tak mam par dotazu:

    1) Existuje kompletni balik softu pro AVR na Linux (neco jak je WinAVR s nim sem se uz setkal..). Nechci pouzivat Wine. Popr. jake balicky si mam nainstalovat?

    2) Jednoduchy programator pro Atmel (AVR) mam: http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ART376-LPT-ISP-Prog.html tak nejlepe kdyby umel ten soft pracovat s timto programatorem.. Casem (jestli me to bude bavit) tak bych chtel USB programator, ale to az podle vysledku napr. http://obdev.at/products/avrusb/avrdoper.html.. Nejake zkusenosti s nim? Zaujal me protoze je evidentne zivy (projekt).

    Jedu momentalne na Xubuntu 8.04 a system mam cisty a chtel bych ho tak nejak udrzet.. Tim mam na mysli, ze nechci instalovat tisic balicku, ktere stejne nevyuziji..

    PS: A nejlepsi by bylo kdy to slo nainstalovat pomoci Synaptic..

    Diky moc za echo Boldak

    Odpovědi

    21.5.2008 16:28 Hrabosh | skóre: 26 | blog: HBlog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programovani AVR v Linuxu

    1) Zkus tohle. Osobně to nepoužívám, ale třeba se bude hodit.

    2/ Hodně známý je PonyProg. Funguje pod Linuxem i Windows a naprogramuješ tím ledacos. Já osobně používám AVREAL s adaptérem FBPRG ... což je prakticky 5 (nebo kolik) drátů z paralelního portu.

    Já mám Gentoo. Program edituju normálně v NEDITu (nebo jekémkoli jiném editoru), a kompiluju pomocí avr-gcc. Zatím mi to stačilo ...

    To jsem psal já ... to není bordel, to je modulární!
    boldak avatar 21.5.2008 17:02 boldak | skóre: 6 | blog: Boldakuv_blok
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programovani AVR v Linuxu
    Dekuji za ochotu se podelit o Vase zkusenosti..
    boldak avatar 21.5.2008 17:11 boldak | skóre: 6 | blog: Boldakuv_blok
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programovani AVR v Linuxu
    Jinak ten Vas programator vypada snad uplne stejne jak ten muj na vyse uvedenem odkazu.. Tak verim ze to bude frcet.. Bohuzel zkusim az zitra.. Ted sprtam nemcinu :(
    21.5.2008 16:50 Mti. | skóre: 31 | blog: Mti
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programovani AVR v Linuxu
    k 1 - ve fedore (8/9) je primo avrgcc a spol, jinak po netu pobihaji navody jak si sestavit avrgcc na jinem distru. Priznam uprimne - jako editor pouzivam gedit a co se tyce ladeni - vetsinou pomocne vypisy pres zrovna funkcni pripojeni (uart/eth...) - nedokazu si nejak predstavit krokovani programu, ktery je zavisly na vnejsim hw. (holt nevzdelanec, no)

    k 2 - avrdude je zrejme to, co hledate - umi spousty programatoru, podivej se co vsechno umi - neznam popisovany kus. (pouzivam seriovy udelator puvodem od ponyprogu ... par odporu,zenerek,tranzistoru, 2 ledky :) )

    ( v ub. 8.04 jsem zkusil apt-cache search avr ... docela bych tomu veril, ze by to mohlo chodit taky - pak bych cekal, ze budete poterbovat avrdude, avr-gcc , avr-libc, binutils-avr )

    winavr neni to co Vam chybi - vy hledat avrstudio s doinstalovanym winavr - nemohu slouzit, vyhovuje mi gedit :-)

    Hodne stesti.
    Vidim harddisk mrzuty, jehoz hlava plotny se dotyka...
    boldak avatar 21.5.2008 17:10 boldak | skóre: 6 | blog: Boldakuv_blok
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programovani AVR v Linuxu
    Tak sem se teda rozhodl a budu instalovat: avrdude, avrdude-doc, avr-libc, binutils-avr a gcc-avr. Vse sem nasel pomoci Synaptic. (Jenom dotazek je nejaky rozdil mezi mojim gcc-avr a Vasim avr-gcc..?, snad je to to same..)

    Jinak jak sem se dival na tyto stranky http://www.nongnu.org/avrdude/user-manual/avrdude_4.html#SEC4 tak snad bude muj programator podporovan..

    Dekuji vsem za rady

    PS: Cekejte moje dotazy ve foru ohledne pripadneho nastaveni ci problemu.. Jinak dotazy k programeni AVR budu uz posilat bud na mcu.cz nebo do diskuze hw.cz

    S pozdravem Boldak
    21.5.2008 20:29 Mti. | skóre: 31 | blog: Mti
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programovani AVR v Linuxu
    Noooo, jestli mate taky to zelenozlute s modryma teckama, tak mame asi stejne. :-D Hm. Mi to nedalo....

    Ale vazne - gcc je to porad jedno a to same. A je to to same co v baliku s winavr. (pouze kompilovane pro jinou platformu). Takze asi jen jinak pojmenovany balik v ub/f.

    Mam ted sice gcc kompilovane ze zdrojaku, ale jen abych si overil, ze ta tehdejsi zrada byla jinde. (pouzivam verzi gcc je 4.2.2) S upgradem fedory to zase posunu, protoze mi soucasny stav funguje (TM) a tudiz do nej odmitam rypat. :-)

    Navod na vlastni kompilat avr-gcc lezi treba zde: http://avrwiki.com/wiki/index.php/Building_AVR_GCC

    Jinak treba zurivci na tuxgraphics pouzivaji taky gcc ... http://tuxgraphics.org/electronics/ ... kdyz nic jineho, tak pro inspiraci jak si pripravit makefile a co s tim jde delat to neni spatne. :-) Nicmene tematicky zamerenych webu bude asi vic. Pokud Ti nevadi anglictina, tak dost vyzivne forum je na http://www.avrfreaks.net/ (bo je to vyhradne avr web... a mam pocit ze je ziveny primo atmelem). Rozhodne tam toho najdes o gcc vic nez v archivech mcu a hw (tim je neshazuju, tak je obcas taky veselo)
    Vidim harddisk mrzuty, jehoz hlava plotny se dotyka...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.