Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »Postupem času se mi zapráskal rootovský disk z nějakých 7 GB na aktuálních 10,7 při celkové celkové velikosti 11,8 GB. Teď potřebuji nainstalovat nějako IBM obludu a podle hlášení se zdá, že se nevejdu..
Z toho zahlcení podezírám aktualizace, které si čas od času kompletně provedu (mám openSUSE).
Existuje nějaký způsob, jak se zbavit nepotřebného? Když to je možné, instaluji přes YaST2.
Pár diskuzí jsem na to téma našel, ale byly staršího data nebo používaly nástroje, které na SUSE nemámdu -x / | sort -n | tail -50
Pak už je samozřejmě na vás, abyste vyhodnotil, co z toho můžete smazat (a jestli vůbec něco).
z toho nástroje mám docela respekt teda spíše strach
S /tmp jsem se moc nemazal - když tmp tak tmp a jeho obsah jsem pod rootem kompletně máznul
KleanSweep a Rpmorphan mám považovat za ekvivalenty (používám KDE), nebo je mezi nimi nějaký zásadní rozdíl?s tím KleanSweep jsem si pohrál a "ušetřil" nějakých 300 MB a zatím vše, zdá se, jede. Ale je to fakt divočák - klidně se mi sápal po konfiguračních souborech, bez nichž bych byl dost nahranej. Stejně tak jsem si netroufl máznout mraky prázdných adresářů.
Ta dokumentace - to je dobrý tip
Dám také šanci tomu rpmorphan, byť největší tíseň pominula - jeden IBM server jsem přešoupl do svého ~/Dělá, ale cache obsahuje pouze metadata repository, ne balíčky:
lion:~ # du -sh /var/cache/zypp 188M /var/cache/zypp
Mazat ji by bylo kontraproduktivní, protože by se ta cache musela při každém updatu vytvářet znovu.
správná odpověď plodí další otázky =>
- dá se zjistit, kolik to ušetří?
- jak to provést?
uname -r
.
Tiskni Sdílej: