Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj, da se nejak ovlivnit trideni souboruAno. Viď
man 5 locale
Pod '[' si predstavte mensitko, forum si myslelo, ze je to HTML znacka.Preto je nad tým okienkom kam píšeš otázku ten gombík na ktorom svieti <, ktorý do kódu vloží html entitu
<
No, priznam se, ze donedavna jsem netusil, jaka je funkce zrovna techto dvou tlacitek, az kdyz jsem na jedno z nich omylem klikl a ono mi do rozepsaneho komentare vlozilo "Pod '[' si predstavte mensitko, forum si myslelo, ze je to HTML znacka.Preto je nad tým okienkom kam píšeš otázku ten gombík na ktorom svieti <, ktorý do kódu vloží html entitu<
<
", tak jsemn pochopil <
" a ">
") pise.$ printf '%s\n' a _b c | LC_COLLATE=C sort _b a c
jak seradit data podle vlastniho radiciho poradi? vsechno co potrebujete je transformacni funkce a radit originalni data podle transformovanych.
priklad 1: chci znak '_' radit pred A-Z a a-z, jenze v ascii tabulce je nejprv A-Z, pak '_' a pak a-z. takze staci nahradit znak '_' jinym, ktery je pred A-Z, napr. '0'. provedeme neco ve smyslu:
while read slovo; do trans=`echo $slovo | tr _ 0`; echo $trans $slovo; done
coz nam na vystup posle pary transformovanych a puvodnich dat, ktere muzeme normalne sortnout a posleze prvni sloupec (transformovana data) vyhodit.
while read slovo; do trans=`echo $slovo | tr _ 0`; echo $trans $slovo; done | sort -k1,1 | cut -d' ' -f2
Vstup:
Ahoj ahoj _Ahoj _ahoj
Vystup:
_Ahoj _ahoj Ahoj ahoj
priklad 2: chci ponekud blaznive razeni AaBbCcDd ... staci prislusnou sekvenci znaku promichat:
while read slovo; do trans=`echo $slovo | tr A-Za-z ACEGIKMOQSUWYacegikmoqsuwyBDFHJLNPRTVXZbdfhjlnprtvxz`; echo $trans $slovo; done | sort -k1,1 | cut -d' ' -f2
Chtěl jsem některý věci zobrazovat nahoře, tak jsem tam začal dávat 0-nazev, jenze ted se mi cisla zobrazujou dole pod pismenama, proto by me zajimalo co se s tim da delat....Zkusit LC_COLLATE=C z příspěvku na který reaguješ?
COLLATE
môžeš nastaviť na jedno z mien suborov v /usr/share/i18n/locales/
. Napr. na "cs_CZ".
Ak ti cs_CZ nevyhovuje, tak sa urob vlastné.
Tiskni
Sdílej: