Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
#/etc/apt/sources.list # # deb cdrom:[Debian GNU/Linux 4.0 r1 _Etch_ - Official i386 NETINST Binary-1 20070820-20:21]/ etch contrib main #deb cdrom:[Debian GNU/Linux 4.0 r1 _Etch_ - Official i386 NETINST Binary-1 20070820-20:21]/ etch contrib main deb ftp://debian.cz/debian/ etch main non-free contrib #deb-src http://debian.sh.cvut.cz/debian/ etch main non-free contrib deb http://security.debian.org/ etch/updates main contrib non-free deb-src http://security.debian.org/ etch/updates main contrib non-free3-nainstaluju grafické prostředí :
aptitude update aptitude install xserver-xorg kde kdm4-nastavím v /etc/X11/xorg.conf vesa mod, abych věděl, že grafické prostředí jede
Primluvil bych se za pouziti netinstall. CD ma asi 140MB a zbytek (asi 700MB ?) stahen z netu a mas to cerstvy a i s grafickym prostredim.
aptitude update
aptitude install xserver-xorg kde kdm
fungovalo dobře, nainstalovalo se grafické prostředí a dalo mi vybrat jaké z nich má být defaultní, bohužel jsem se do nich nedostal kvůli tomu, že byl xserver zakázán.
U verze debian-40r4a-amd64-kde-CD-1.iso se mi IPv6 zobrazilo správně. Jaký je rozdíl mezi debian-40r4a-amd64-kde-CD-1.iso a debian-40r4a-amd64-CD-1.iso?
Grafická karta: NVidia GeForce 8600M GT
Teď je otázka, zda tázající umí editovat plain text soubory v příkazové řádce.
Pro tazatele: Doporučuju se naučit editovat plain text soubory (konfigurační soubory) v příkazovém řádku pomocí např. editoru vi
, resp. Vim
. Pavel Satrapa napsal perfektní návod.
Máte pravdu, ale: vi
je standardně obsažen v každém Unixu. To o GNU/Linuxu platí taky. Takže když se tazatel naučí ovládat vi
, tak vlastně zabije víc much jednou ranou.
#grep EE /var/log/Xorg.0.log
Tiskni
Sdílej: