Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zakoupil jsem Mandrivu 2009 . Po nainstalovani nejsem schopen rozchodit grafiku.
Grafika je na desce nVidia 6150, monitor Belinea. Pri instalaci jsem nastavil radeji VESA, odzkousel testem. Po restartu jsem se nedostal do grafickeho prihlaseni. Prvou instalaci jsem provadel jako vlastni, pridal nejake servry atd. Instalacni program vubec nenainstaloval klasicke adresare v /home (Dokumenty, Download atd) - byl tam jen holy adresar. Do grafickeho prihlaseni jsem se vubec nedostal.
Proto jsem pristoupil k druhe instalaci, kde jsem zadal jen KDE. Adresare uz vytvoreny byly, ale do grafiky opet ne. Dal jsem reinstalaci a skok jen do textoveho rezimu. prihlasil jsem se. Adresare jsou, vidim pres MC i do ostatnich disku. Kdyz ale zadam STARTX, objevi se blede modra obrazovka s krizkem kurzoru mysi a to je vse . Jen na rozdil od tmavomodre win svetlejsi, ale vysledek stejny. Ma nekdo podobne nedobre zkusenosti s instalaci nove mandrivy 2009 (64), aby mi mohl poradit? S 2008 takove problemy nebyly.
Dik
no a stim kurzorem jde hybat? Pokud ano, tak je vse v poradku. A staci si jen nastavit nejaky Desktop Manager
Což by slušný instalační program měl ovšem měl už udělat pokud není někde chybka .
S kurzorem hybat jde.Desktop manazer je nastaven KDE
Nevite nekdo aky je povel pro nastavovani syatemu z text. rezimu?
startkde
, případně jen xterm
a pak to spustíš z něj.
trochu staromódní, nemyslíš? ;)
-m.
nejsem sic odbornik na mandrivu , ale jiste to vyresit jde , pokud jste zacatecnik wiki.mandrivalinux.cz/doku.php
zkuste se, jen tak cvičně, v textové konzoli přihlásit jako root a spusťte příkaz
/etc/init.d/kdm start
a případně, pokud to nic neudělá, zkuste příkaz
init 5
pošlete sem také případné výpisy (alespoň orientačně) z konzole, pokud nějaké budou, tohle je opravdu divné chování...
V obou případech, pokud by grafika nenaskočila, by se hodil, pokud možno přesný výpis příkazu
egrep 'EE|WW' /var/log/Xorg.0.log
-miky
právě že je to něco jiného.
Ten první příkaz by měl spustit tzv. Display Managera, něco jako login, akorát v gr. režimu. Prostě grafické přihlašovátko. A právě to grafické přihlašovátko je to, co by se v důsledku mělo, po přihlášení uživatele, postarat o správné spuštění samotného desktopového prostředí, ať už KDE, Gnome, nebo čehokoliv jiného - velmi, ale opravdu velmi zjednodušeně by "mělo udělat něco jako spustit příkaz STARTX se správnými parametry".
Ten druhý příkaz dělá něco podobného, akorát na více systémové úrovni - to tu rozebírat nebudu, to by bylo na dlouho, je to spíš výkřik do tmy (vím, že to kdysi dělalo problém na opensuse 10, tak mě to napadlo).
A ten třetí příkaz je pouze diagnostický, vypíše případné chyby a varování, ke kterým došlo při pokusu o spuštění grafického serveru. Ten výpis bych opravdu rád viděl, pokud by grafika po těch prvních dvou příkazech nenaběhla, nebo hned spadla. Pokud by byl výpis přiliš dlouhý, tak by mohlo stačit pouze
grep EE /var/log/Xorg.0.log
-m.
Prvne jsem zadal to s tim egrep a vypsalo to (WW) warning, (EE) error, (NI) not imolemented, (??) unknown, (II) loading extension MIT-SCREEN-SAVER
potom jsem zadal /etc... ale tenhle povel bash nezna, tak jsem zvolil init 5 jako root a skocilo mi to do grafickeho prostredi na prihlasovaci okno.
Nyni restartuji mandrivu
Uz opet skacu do prihlasovaciho okna .
Ale stejne, nemam nad tim premyslet, proc to delalo, a povel init 5 z rootu tam neco prechrastil a spravilo se to.?
Jinak se dodatecne omlouvam za dvoji tema. Dik
ten příkaz (by neměl sám od sebe) přechrastit nic, jen přepnout systém do jiné úrovně běhu, ve které se mj. spouští gr. přihlašování. Proč do té úrovně systém Instalátor nenastavil už při instalaci, toť otázka, stejně jako proč v té úrovni systém najednou zůstává (ikdyž by teoreticky neměl, pouhé init 5 by mělo působit pouze dočasně, nikoliv permanentně).. zajímavé, že občas blbne stejným způsobem i to OpenSUSE (s KDE - může to mít souvislost?).
každopádně, pokud by to zas někdy blblo - tak root, init 5 a zas to bude chvíli fungovat..
-m.
no...a? to byl účel přeci, aby se objevilo grafické prostředí a přihlašovací okno! pokoušel jste se aspoň přihlásit? co to udělalo?
pokud ta věta "Nyní restartuji mandrivu" měla být sarkasmus, tak jste si to mohl odpustit a raději napsat něco užitečného, pokud to mělo být něco užitečného, tak jsem to nepochopil...
-m.
Tiskni
Sdílej: