Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešil jsem problém jak elegantně umožnit výběr z pořízených fotografií. Řešení muselo být co nejjednodušší a pohodlné, operaci bude provádět manželka (dítě na klíně apod.) a mělo být hodně trotlfest. Ideálně provádět výběr přímo při prezentaci fotografií.
Stále jsem si vytipovával nejrůznější GQView a podobné managery. Nakonec se ale vylouplo elegantní řešení pomocí kombinace thunar a qiv. Takže v Thunaru (správce souborů pro XFCE) si zadefinuji Custom Akci "Prezentace fotografií" s commandem :
cd ~ && qiv -u -t -f -I "%f"
Akci nastavím tak, aby se zobrazovala v kontextovém menu libovolného adresáře. Adresář ~/.qiv-select vytáhnu v Thunaru mezi zástupce a pojmenuji jej Výběr pro větší srozumitelnost.
Celá operace vypadá tak, že žena usedne ke klávesnici, vybere adresář s fotkami a spustí "Prezentace fotografií". Ve fullscreenu potom pomocí mezerníku a klávesy A vybírá fotografie (ty qiv kopíruje do ~/.qiv-select). Jakmile žena program pomocí Esc ukončí, má ve "Výběr" v Thunaru k dispozici vybrané fotografie.
Pokud bych použil dálkové ovládání, mohla by tuto operaci bez problémů realizovat i z postele ne velkoplošné obrazovce.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Ještě podotknu, že takto lze kolekci i pohodlně promazávat, fotografi se potom kopírují do .qiv-trash (viz. man qiv) Lze provádět i jednoduchou úpravu pomocí navázání příkazů na klávesy 0-9 (s využitím příkazu mogrify).
Tiskni
Sdílej: